Anhydrit vs. beton – který z nich se na podlahy hodí lépe?

darkmoon1968 / Pixabay

Berete to při rekonstrukci pěkně od podlahy? Hledáte materiál, jež bude co nejdříve připraven k použití nebo patříte mezi fanoušky podlahového topení? Poradíme vám, jaký základ podlahy bude tím nejlepším právě pro vás!

Zatímco ještě před několika lety byly všechny podlahy převážně z betonu, dnes se na tohle výsostné místo tlačí jiný materiál – anhydrit. Co to vlastně je, a jak může osvědčené klasice konkurovat?

Mechanická pevnost

Používáte-li anhydritové podlahy, lijete na své ošlapné základy vlastně směs na bázi síranu vápenatého, vody, písku a dalších přísad. Jde o materiál mnohem odolnější než obyčejný beton. Díky tomu je možné snížit i původní tloušťku podlahy a získat tak  v místnosti cenné centimetry navíc.

Výztuže

K předcházejícímu bodu se váže i další nutnost – výztuže. U litých podlah nejsou žádné karisítě ani drátky pro zpevnění profilu podlahy nutné. Při tuhnutí nedochází ke vzniku mikrotrhlinek způsobených reakcí s vodou, takže jakákoli mechanická podpora struktury ztrácí na významu.

Samonivelace

Už samotný samonivelační potěr se stará o to, aby byla podlaha vždy rovná, a to díky své vyšší tekutosti. Nepotřebuje vyhlazovat ani jinak upravovat, přesnost se pohybuje obvykle v rozmezí 2mm na 2 m.

Tepelná vodivost

Anhydritové lité podlahy skvěle vedou teplo a jeho přenos je tedy o něco rychlejší než u běžné betonové podlahy – ideální pro majitele podlahového topení.

Rychlost provedení

Zatímco běžné betonové podlahy musí zrát i několik dní, anhydritové podlahy můžete přecházet již po 24 hodinách od položení (vyšší mechanické zatížení se doporučuje odložit ještě o další dva až tři dny). A potěší vás také rychlostí realizace – na stavbách je takto možné každý den „vylít“ až 1 500 m2.

Čistota provedení

Zatímco z betonu bývá všude „naprášeno“, anhydrit lze aplikovat i ve stávající zástavbě téměř bez jakéhokoliv nepořádku. To oceníte zvláště při rekonstrukci rodinného domku či bytu.

Cena

Jde o jediný bod, kde mají betonové podlahy mírnou výhodu. Vždy je však nutné zvážit přínosy i náklady z obou stran. Prostudujete si anhydritové podlahy ceník na stránkách Anhypodlahy.cz a sami se rozhodněte, zda se vám investice do kvality vyplatí. My si myslíme, že rozhodně ano!


Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..