Anhydrit vs. beton – který z nich se na podlahy hodí lépe?

darkmoon1968 / Pixabay

Berete to při rekonstrukci pěkně od podlahy? Hledáte materiál, jež bude co nejdříve připraven k použití nebo patříte mezi fanoušky podlahového topení? Poradíme vám, jaký základ podlahy bude tím nejlepším právě pro vás!

Zatímco ještě před několika lety byly všechny podlahy převážně z betonu, dnes se na tohle výsostné místo tlačí jiný materiál – anhydrit. Co to vlastně je, a jak může osvědčené klasice konkurovat?

Mechanická pevnost

Používáte-li anhydritové podlahy, lijete na své ošlapné základy vlastně směs na bázi síranu vápenatého, vody, písku a dalších přísad. Jde o materiál mnohem odolnější než obyčejný beton. Díky tomu je možné snížit i původní tloušťku podlahy a získat tak  v místnosti cenné centimetry navíc.

Výztuže

K předcházejícímu bodu se váže i další nutnost – výztuže. U litých podlah nejsou žádné karisítě ani drátky pro zpevnění profilu podlahy nutné. Při tuhnutí nedochází ke vzniku mikrotrhlinek způsobených reakcí s vodou, takže jakákoli mechanická podpora struktury ztrácí na významu.

Samonivelace

Už samotný samonivelační potěr se stará o to, aby byla podlaha vždy rovná, a to díky své vyšší tekutosti. Nepotřebuje vyhlazovat ani jinak upravovat, přesnost se pohybuje obvykle v rozmezí 2mm na 2 m.

Tepelná vodivost

Anhydritové lité podlahy skvěle vedou teplo a jeho přenos je tedy o něco rychlejší než u běžné betonové podlahy – ideální pro majitele podlahového topení.

Rychlost provedení

Zatímco běžné betonové podlahy musí zrát i několik dní, anhydritové podlahy můžete přecházet již po 24 hodinách od položení (vyšší mechanické zatížení se doporučuje odložit ještě o další dva až tři dny). A potěší vás také rychlostí realizace – na stavbách je takto možné každý den „vylít“ až 1 500 m2.

Čistota provedení

Zatímco z betonu bývá všude „naprášeno“, anhydrit lze aplikovat i ve stávající zástavbě téměř bez jakéhokoliv nepořádku. To oceníte zvláště při rekonstrukci rodinného domku či bytu.

Cena

Jde o jediný bod, kde mají betonové podlahy mírnou výhodu. Vždy je však nutné zvážit přínosy i náklady z obou stran. Prostudujete si anhydritové podlahy ceník na stránkách Anhypodlahy.cz a sami se rozhodněte, zda se vám investice do kvality vyplatí. My si myslíme, že rozhodně ano!

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..