Výlet (nejen) po stopách Bohumila Hrabala

Ať je léto v plném proudu, barevný podzim, zdlouhavá zima či jaro probouzející přírodu ze zimního spánku, plánujete-li vyrazit na výlet a protáhnout těla sobě i svým dětem, můžete vyrazit do malebného Polabí a vydat se po stopách spisovatele Bohumila Hrabala. Je toho tady hodně, co vás může zaujmout a navíc místní zdravý vzduch vám rozhodně prospěje. 

Zatímco za příznivých klimatických podmínek můžete absolvovat celou trasu výletu najednou, pokud je sychravo či zima, spokojíte se možná jen částí toho co stojí za vidění, další odložíte na jindy a budete spěchat za zahřátím. Kam? V okolí je celá řada možností, ale nejstylovější z nich je asi restaurace Hájenka v Kersku. Přesně ta Hájenka, kam Bohumil Hrabal chodíval na pivo a kde se natáčely slavné myslivecké hody z filmu Slavnosti sněženek. Tento dnes již legendární film vznikl právě podle Hrabalovy literární předlohy.

Vaše cesta po stopách známého spisovatele může začít zde a na dosah ruky od Hájenky budete mít například Hrabalovu chatu č. 0274, do níž dojížděl spisovatel od roku 1966 až prakticky do konce svého života. Za vidění stojí také Lesní ateliér Kuba, na jehož zahradě se každoročně koncem května koná slavnost „Hrabalovo Kersko“, kterou pořádá Klub čtenářů B. Hrabala. Během celého roku tu jsou k vidění nejrůznější druhy keramiky, obrázky a spousta drobností, které je možné zakoupit a udělat radost sobě i druhým. Několikrát do roka ateliér pořádá také různé výstavy,které vás potěší díly předních českých výtvarníků, fotografů či lidových umělců. Navštívit Lesní ateliér Kuba například v předvánočním období je krásná a romantická záležitost.

Jinak ale na cestu po stopách B. Hrabala můžete vyrazit v Nymburce. Toto dříve královské město bylo založeno ve 13. století. V budově zdejšího Vlastivědného muzea v Tyršově ulici čp. 174 je stálá expozice o životě a díle Bohumila Hrabala a můžete vidět autorovo pracovní zázemí a seznámit se blíže s jeho literárním dílem. Na levém břehu Labe v lokalitě Na Bělidle čp. 1661 stojí vila rodiny Hrabalových, tak zvaná „Hrabalka“.

Vilu pro Františka a Marii Hrabalovy postavil v letech 1939 – 1940 nymburský architekt Ladislav Cancář. Poblíž této vily je umístěna orientační tabule, na které je mapa Hrabalovy cyklostezky s popisky trasy. Určitě znáte také film Postřižiny. Námět pro legendární novelu, podle které byly nafilmovány, čerpal Bohumil Hrabal právě v nymburském pivovaře, kde žila rodina Hrabalova od roku 1919.V pivovaře je umístěna spisovatelova pamětní deska. Nedaleko Sadské a zdejšího jezera se nachází hotel Modrá hvězda. Sem Bohumil Hrabal jezdíval na pivo a vyslechl nevšední historku od vrchního pana Vaníčka, která byla použita v románu Obsluhoval jsem anglického krále, jenž se rovněž dočkal zfilmování. Hřbitov malebné obce Hradištko se stal místem posledního odpočinku rodiny Hrabalových a je zde uložen i tento proslulý spisovatel.

Když už jste ale v této části Polabí, byla by škoda opominout i některá další místa. Město Sadská, které bývalo dříve lázněmi, vyniká v kraji dominantou v podobě gotického kostela sv. Apolináře. Letovisko Písty a jeho písečný přesyp je zase cennou přírodní památkou. Josefský minerální pramen v Kersku je zdrojem přírodní uhličité vody bohaté na jód a lithium a patřící mezi kyselky. V severní části polesí nedaleko břehu Labe, v lokalitě nazývané U Kamene, se nachází pískovcový 80 cm vysoký menhir, který pravděpodobně býval hraničním kamenem. V Hradištku sídlí také jezdecká škola a v zimě se tu pořádají skvělé halové závody spřežení. Polabí – to je výlet pro celou rodinu. Pobaví, potěší a také prozradí něco zajímavého a užitečného.


Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..