Šedý trh a nelegální kopie – překvapí vás, jak je všechno důmyslné

Padělání představuje závažný problém – a to v mnoha aspektech našeho života. A nevyhýbá se mu ani tak specifické zboží, jako jsou třeba saunová kamna. Také jste někdy přemýšleli nad tím, jak může váš vyhlédnutý model stát v nejrůznějších e-shopech méně, než u oficiálního distributora? Odpovědí je právě šedý dovoz.

Obvykle se tento výraz ukrývá za vágní formulaci “není určeno pro český ani evropský trh.“ Nevypadá to jako vážný problém, ale opak je pravdou. Takové výrobky totiž nemusí splňovat u nás běžné technické i bezpečnostní regulace. A jde-li navíc o pouhé kopie, pak může být jejich zapojení  a pořízení dokonce život ohrožující.

Jak se takovému nákupu vyhnout?

Pokud máte svou oblíbenou značku, ale nechcete nebo nemůžete nakoupit přímo od ní, ověřte si, že vždy nakupujete od tzv. oficiálního dodavatele. Nahlédněte proto do oficiálních seznamů značky nebo přímo kontaktujte její technickou podporu přes e-mail či telefon.

On-line si certifikáty ověříte snadno (ovšem pozor, na šedý dovoz lze narazit i v oblíbených cenových srovnavačích), jak je tomu však u kamenných prodejen? Tady platí jediné pravidlo – nenechte se přemluvit. Poznat šedé dovozy dá bohužel leckdy velkou práci. Narazit lze totiž i na velmi věrné kopie výrobků.

A platí to i pro Harvia kamna, určená pro sauny. Ty nejlepší mají všechno potřebné – dokonce i obdobně vyvedený nápis. Pokud nebudete dostatečně pozorní, snadno naletíte. A to zvláště ve chvíli, kdy vám začne prodejce nabízet lákavé slevy, které platí „jenom dnes.“

Nejde ovšem o jediná rizika nakupování. Nevědomky totiž přistupujete i na nákup bez záruky. S autorizovaným servisem (nebo jinou pomocí) totiž u šedého trhu počítat nemůžete. Tento benefit mají totiž pouze výrobky a modely, jež jsou v ČR běžně dostupné. Nespoléhejte na to, že oficiálního distributora „umluvíte.“

Jediné, čeho se vám možná dostane, je oprava kamen přímo v prodejně, kde jste je pořídili. O kvalitě, výdrži a samozřejmě i bezpečnosti, však lze v takovém případě oprávněně pochybovat. Zbývá se ptát: stojí vám ušetřených několik tisíc za takové problémy? Pevně věříme, že ne.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..