Jak snadno vyčistit látkovou sedačku

The Living Room Of A Photographer  - Alberto_Fabregas / Pixabay

Textilie vnáší do našeho bydlení žádaný prvek pohodlí a komfortu. Jejich údržba však nepatří k nejjednodušším, a to zvláště ve chvíli, kdy sdílíte domácnost s malými dětmi nebo třeba zvířaty.

Látkové sedačky či sedací soupravy tak vypadají perfektně jen do prvního nehezkého fleku. Naštěstí ještě není vše ztraceno, jen musíte postup čištění přizpůsobit konkrétní textilii.

Tkanina, velur nebo mikrovlákno?

Pokud je vaše sedačka vyrobena z běžné tkaniny, vystačíte si s mýdlovou vodou. Namočte do ní houbičku, dobře vyždímejte a jemnou stranou přejíždějte po skvrně, dokud nezmizí. Celé místo pak dočistěte obyčejnou vodou (nejlépe tou destilovanou). Buďte důkladní, mýdlová voda totiž přitahuje prach. A stejné doporučení platí i v případě, že na čištění použijete speciální přípravek z obchodu.

Podobný postup čistění má i mikrovlákno. Místo mýdla je však možné použít i čistič nebo šampon na koberce. Opět však nezapomeňte na finální omytí čistou vodou a důkladné vysušení.

Sedací souprava s povrchem z veluru bývá nejnáchylnější. Všechny skvrny proto čistěte výhradně minerální vodou. Pokud to nebude stačit, může vám pomoci parní čistič, případně specializovaná firma. Jiné prostředky mohou velur snadno poškodit. A to byste určitě nechtěli.

Dobrou zprávou je, že stejné postupy lze použít i pro úklid vaší kuchyně. Uplatní se u jakékoliv lavice nebo jídelní židle s čalouněním. A jakmile si je osvojíte, bude odstranění skvrny otázkou několika minut.

Vysávání jako univerzální údržba každý týden

Ale nemusí jít jen o vyloženě zašpiněná místa. Problém se může časem stát i z tzv. prašného “otěru“, jenž se na textilních výrobcích běžně tvoří. Odstraníte ho jednoduše za pomoci vysavače. Vezměte si k ruce štěrbinové nástavce a kartáče na čalounění, které se vypořádají i s prachem a nehezkými žmolky. A jak často vysávat? Nejlépe každý týden. Zabráníte tak kumulaci špíny.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..