Zimní zahrada jako oáza klidu a relaxace

Jen si to představte: skrz průzračné sklo pozorujete děti dovádějící na zasněženém kopci. Opodál stojí třpytivý běloskvoucí sněhulák s tradičním mrkvovým nosem a starým hrncem na hlavě. Nadšený smích a jásot sáňkujících dětí vás přenese do časů, kdy jste se stejné zábavě oddávali v místě svého rodiště.

To vše se vám nyní ve vzpomínkách vrací zpátky. Usrknete horkého čaje, je vám příjemně teplo. Ratanový nábytek občas zapraská a hebké podušky vám dají pocit výjimečnosti. Tyto slastné pocity můžete zažít díky zimní zahradě, která se stane útočištěm každého člena domácnosti. Ať je zima, nebo léto, taková zahrada žije vlastním životem tolik vzdáleným od mnohdy krutého okolního světa.

Kde se vzaly, tu se vzaly…zimní zahrady

Představujete si zimní zahradu jako prosklenou místnost s množstvím exotických květin, komfortního nábytku – zkrátka místnost plnou pohody a klidu? V dnešní době je tato představa celku shodná, dříve však sloužily zimní zahrady k „pouhému“ přezimování květin, které by za jiných okolností nepříjemné zimy ve venkovním prostředí nepřežily. Zimní zahrady v jižních státech nejčastěji hostily takové plodiny, jako jsou pomeranče nebo jiné citrusy.

Z toho vzniklo synonymum „oranžérie“, které se v souvislosti se zimními zahradami dodnes používá. Prostor zimní zahrady však v dnešní době již zdaleka nepatří pouze květinám, ale především lidem.

Zimní zahrada jako soukromý ráj každého z nás

Kouzlo zimních zahrad nevyužíváme pouze v zimních měsících, jak se může dle názvu zdát. Takový prostor, poskytující únik z každodenního stereotypu, slouží mnohým z nás jako jistý druh psychoterapie. Usadit se do útulného křesla s poduškami a chutnou kávou nebo čajem po náročném pracovním dni je skutečným balzámem na duši, který potřebujete čas od času každý z nás.

Taková příjemná relaxace je totiž v dnešní době k nezaplacení.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..