Zambie – ve stínu Keni a Jihoafrické republiky

8moments / Pixabay

Když se řekne Afrika, každého napadne Keňa nebo JAR. Málokdo si už dokáže představit autobusy plné turistů, kteří zoufale fotí jednoho jediného ospalého lva, který před nimi ještě nestačil utéct. Taková je ale realita, tedy pokud nezamíříte jinam, třeba do Zambie.

V Zambii najdete jedno z nejlepších safari na světě

Řeč je o rezervaci South Luangwa National Park. Narozdíl od už zmiňovaných Keni a Jihoafrické republiky tu navíc nemusíte hodiny kroužit kolem dokola v terénním autě, ale máte možnost projít si park pěšky. A nohy, které tudy procházejí, obouvají čím dál častěji boty nějaké z prestižních značek. Zambii totiž po baťůžkářích objevila i náročnější klientela, pro kterou tu budují exkluzivní zázemí.

Viktoriiny vodopády

Zemi proslavily Viktoriiny vodopády, v poslední době sem však lidé cestují především za safari. Výlet do divočiny za zvířaty můžete absolvovat i na lodi – v kanoích na dolním toku řeky Zambezi. Přesto sem pořád ještě nejezdí davy turistů. Zčásti za to mohou například nedávné územní spory se Zimbabwe, hlavně ale fakt, že Zambie sousedí s problematickými zeměmi (s Demokratickou republikou Kongo a Angolou). V samotné Zambii nicméně panuje klid, a tak se tu ti, kteří se pro ni rozhodnou, těší z relativní samoty.

South Luangwa National Park

Ti nejnáročnější klienti míří k břehům řeky Luangwa v už zmiňované rezervaci South Luangwa National Park, přesněji do luxusních bungalovů Robin Pope Safaris. Manželé Popeovi tu otevřeli svůj první „safari house“ v roce 2002 – vsadili přitom na vyšší standard než jaký najdete v klasických tábořištích a ukázalo se, že udělali správně. Pro své hosty připravili bungalov s dvěma ložnicemi, s kuchyní (kuchařem) a k dispozici jim dali auta a průvodce.

Za čas přistavěli ještě dva bungalovy a letos k nim přibudou další dva. V prvním z nich, zvaném Luangwa Safari House, jsou čtyři ložnice, prostorná veranda a bazén – to všechno vyvedené stylově ve dřevě na kamenných základech. Podobně jako v případě druhého bungalovu zvaného Chongwe River House z dílny Neila Rochera, autora řady podobných projektů pro náročnější klientelu v Keni.

Těžko říct, jestli se dá u Chongwe River House ještě mluvit o bungalovu, spíš o domu, v němž máte vedle kuchaře tak zvaně k ruce i majordoma a ozbrojenou stráž. V sezóně, která tu začíná v červenci a končí v září, za pronájem téhle rezidence zaplatíte 2500 dolarů (ve čtyřech lidech).

Náročnější klientele nabízejí i exkluzivní safari – od konce května do října můžete absolvovat devítidenní trek v oblastech Tena Tena, Nsefu a podél břehů vyschlé řeky Mushilashi, kde žije celá řada zvířat. Kvalitě služeb odpovídá i cena – za osobu zaplatíte 5440 dolarů.

Zvířata všude, kam se podíváš

Další vpravdě luxusní a přitom vkusné ubytování najdete v soukromí dvou zalesněných ostrůvků na řece Zambezi – Siankaba Lodge. K dispozici je tu celkem sedm chatiček a restaurace. Nebo Kapamba, která má tak výjimečnou polohu, že tu z pohodlí vířivky můžete sledovat opodál v řece dovádějící hrochy.

Výbornou polohu má i Shumba Camp v rezervaci Kafue National Park na západě Zambie, která je domovem leopardů, gepardů a mnoha dalších zvířat, která jinde stěží uvidíte. Shumba Camp je nadstandardní ubytovna, z níž je nádherný výhled na pláně Busanga, na kterých se po celý den něco děje (táhnou tudy stáda zvířat, která čas od času vyplaší útok nějaké z už zmiňovaných kočkovitých šelem).

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..