Vybíráme regály podle materiálu s ohledem na jejich životnost

Vybíráme regály s dlouhou životností
Vybíráme regály s dlouhou životností

Regály a policové systémy do sklepa, skladu nebo domácí dílny kupujeme obvykle po zralé úvaze pro uskladnění věcí, které se ani při nejlepší vůli už jinam nevejdou. Přehledné uspořádání předmětů šetří náš čas i životní prostor. A jak vybrat regály tak, aby nám dělaly společnost skutečně dlouho?

Dřevěné regály vítězí hlavně cenou

Praktické regály si z prken vyrobí každý průměrně šikovný kutil. I v obchodech jsou velmi levné a potěší rodinný rozpočet. Bohužel jen na krátkou dobu. Neošetřené dřevo začne velmi rychle podléhat zkáze. Ve vlhkém sklepě se první fatální vady mohou projevit už po roce užívání. Ve standardních bytových podmínkách pak o něco později. Problematické je i čištění – surové dřevo si totiž s klasickými úklidovými prostředky příliš nerozumí a odvděčuje se nevzhlednými skvrnami.

Tip na prodloužení životnosti: Regály ještě před sestavením ošetřete lakem nebo vybírejte už vylepšené kousky z obchodů. Každý rok (při intenzivním využívání i častěji) je pak vhodné ochranný nátěr obnovovat. Neumísťujte regály ze dřeva do exteriéru!

Plastové regály překvapí svou variabilitou

Jestliže hledáte místo pro uložení specifického sortimentu, které se snadno přizpůsobí jakémukoliv prostoru, a navíc nebude náročné na údržbu, budou se vám líbit regály plastové. Jsou lehčí než jejich dřevění soukmenovci, ale také méně unesou. Pro jejich očištění stačí horká voda nebo klasický saponát. Časem však ztrácí na atraktivnosti.

Tip na prodloužení životnosti: Regály pravidelně čistěte (alespoň 2× ročně), vybírejte plast s ochranou proti UV záření (barvy nebudou blednout) a vyvarujte se umístění regálů v exteriéru. Nečistěte savem a podobnou chemií, zanechává skvrny!

Kovové regály vydrží po desetiletí

Skutečně kvalitní regály s dlouhou životností bývají vyrobeny z kovu. Vysoká nosnost i snadná údržba je předurčují zejména pro využití ve skladech či obchodech, ale neztratí se ani v domácí dílně. Kov dokáže dlouho odolávat nepřívětivému okolnímu prostředí a jeho životnost se počítá na desítky let, pokud je o něj řádně postaráno.

Tip na prodloužení životnosti: Hledejte regály s pochromovaným nebo pozinkovaným povrchem. Takové řešení je vhodné i do exteriéru, aniž by ho ohrozila koroze. Navíc lze zvolit z mnoha barevných provedení díky aplikaci odolných práškových barev.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..