Víte, jak dlouho se po prodělaném kašli uzdravuje sliznice?

stevepb / Pixabay

Zvláště maminky řeší v období častých infekcí dýchacích cest častou nemocnost svého dítěte a jeho  nepřítomnost ve škole či ve školce. Na vině přitom nemusí být nedostatečná imunita, ale podcenění doby, kterou dítě potřebuje ke svému plnému zotavení.

Proces hojení sliznice a obnovení její ochranné vrstvy trvá u dětí i dospělých stejně dlouho – zhruba 6-8 týdnů. Během této doby jsou dýchací cesty ohroženy opakujícími se infekcemi. Není samozřejmě možné dítě v tomto období zcela izolovat od okolního světa a není to ani žádoucí.

Víc, než jeden stupeň prevence

Přesto je třeba dbát jisté opatrnosti a mnohem větší důraz klást na prevenci. Ta může spočívat v podávání prostředků na podporu imunity a vyhýbání se nejrizikovějším místům (např. MHD nebo dětská představení), pokud je to jen trochu možné. Ale stejně důležitou roli hraje i včasně odhalení dalšího možného onemocnění. I obyčejný kašel u dětí se totiž může opět zvrhnout v třítýdenní nemoc.

Identifikujte příznaky včas

Především je třeba rozlišit, o jaký kašel jde a ruku v ruce s tímto zjištěním okamžitě využít vhodnou léčbu.

Vlhký kašel bývá nejčastěji spojen s akutní rýmou a zánětem hltanu či sliznice nosní dutiny. Dítě se nejlépe cítí v polosedě (kašel ustává). Zde je na místě nasadit mukolytika podporující vykašlávání, ale jen do 17.hodiny večerní. V noci je naopak vykašlávání nežádoucí. Aby si dítě odpočinulo, je vhodné před spaním podávat naopak léky na tlumení kašle.

Suchý kašel často tomu předešlému předchází. Jde vlastně o reakci dýchací trubice na podráždění původcem nemoci. Často jde o dávení a dušení, během něhož se člověk dokáže jen obtížně nadechnout. Vhodné jsou tzv. antitusika alias léky na tlumení kašle. Mezi ně patří například Stoptussin tablety nebo sirup (podle věku dítěte). Léky nasaďte i v případě, že právě probíhající kašel nedokážete zařadit ani do jedné z výše uvedených skupin, a to zejména na noc. Plnohodnotný uzdravovací proces totiž nemůže proběhnout bez kvalitního nočního odpočinku.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..