Víte, co trápí vaše kolena?

Bolest v kolenou postihne čas od času každého z nás, ať už se řadíme mezi aktivní sportovce nebo ne. Na první pohled je těžké odlišit, zda se jedná jen o běžnou únavu či předzvěst mnohem závažnějšího problému. Pojďte se spolu s námi podívat této problematice na zoubek trochu blíže.

Kolenní kloub patří v lidském těle k těm nejsložitějším, a také nejvíce namáhaným. Spojuje čéšku se stehenní a holení kostí a kromě zajištění pohybu nohy se stará také o stabilitu našeho těla. A to je hodně úkolů na jeden jediný orgán. Není proto divu, že nás čas od času pozlobí. A které bolesti rozhodně nepodceňovat?

Běžecké koleno

Nenechte se zmást názvem. Může totiž postihnout i vás. Stojí za ním obvykle celková ztuhlost svalů, špatný sklon boků anebo rozvolněné svaly. Poznáte ho snadno. Jeho typickými znaky jsou:

  • bolest čéšky
  • otoky
  • narůstající bolestivost při chůzi ze schodů
  • pomalý nástup bolesti, stupňování během několika měsíců

Jako první pomoc se osvědčuje ledování, zakoupení chrániče kolene a protetika. Po ústupu akutní fáze je třeba pod dohledem fyzioterapeuta příslušné svaly dostatečně posílit.

Bursitida kolene

O tomto onemocnění jste možná nikdy neslyšeli, přesto nejspíš ve svém okolí máte někoho, kdo jím trpí. Jde o zánět váčků s tekutinou (burs) uvnitř kolene. Bursitida je nejčastěji způsobena přetížením v podobě skákání, běhání nebo častého klečení. Projevuje se pocitem ztuhlosti a otokem v místě zánětu.

Při léčbě je nutné ubrat ze všech zátěžových aktivit a zařadit kombinaci ledování, léčiv ke zmírnění bolesti (např. Olfen gel) a sérií protahovacích cviků.

Artróza

Opotřebení a degenerace kloubů se nemusí týkat jen lidí nad 50 let věku, problémy mohou pociťovat i ti mladší. Nechtěné tření kostí se prozradí bolestí a otokem i při běžné chůzi.

Pomoc hledejte zejména v přírodních doplňcích stravy a léčivech proti bolesti aplikovaných lokálně – mezi ty účinné a snadno dostupné patří např. Olfen gel. Po konzultaci s lékařem vám může pomoci i změna jídelníčku nebo speciální cvičení.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..