Topení plynem je výhodné v mnoha směrech

Stále ještě doma topíte kotli na tuhá paliva? A víte, že po roce 2022 bude muset být celá řada zastaralých kotlů odstavena z provozu, protože neodpovídá nastaveným emisním normám? A to bez ohledu na to, zda stále fungují nebo zda má jejich majitel peníze na pořízení nových.

Ale proč zůstávat u pevných paliv, když i kotle na plyn mohou být tak báječně automatické, úsporné a jednoduše ovladatelné? Ať už si pořídíte klasický kotel nebo wawky, určitě neuděláte chybu. Navíc lze na celou řadu kotlů získat i oblíbené kotlíkové dotace, které se v ČR vypisují stále znovu a znovu. Vrátit se vám tak může až 85 % ceny, jíž jste zaplatili za pořízení kotle i jeho profesionální instalaci.

Proč začít topit plynem?

Tak především je tento způsob vytápění domácnosti levný, ekologicky šetrný, komfortní a maximálně spolehlivý. Nemusíte se obávat např. úniku prachových mikročástic do jednotlivých místností, a co do emisí je na tom plyn asi o polovinu lépe než běžné kotle na uhlí.

Moderní topení plynem se tedy stará o naše zdraví – nezamoříte si obývací pokoj či dům jako takový neviditelnými zplodinami, což je důležité. Navíc nemusí zůstat jen u vytápění – dobře zvolený kondenzační kotel vám může pomoci i s ohřevem vody, takže ušetříte další nemalé peníze za její odběr z veřejné vodovodní sítě. U kondenzačních plynových kotlů jde primárně o využití zbytkového tepla, obsaženého ve spalinách, takže jejich výkon může být i při dodatečných funkcích poměrně nízký. Oproti tomu starší typy vyžadovaly napojení odvodu spalin přímo na komín, kondenzační jsem v tomto ohledu mnohem méně náročné.

Náš tip: Volit lze kotel se zásobníkem i bez něj. Pro podlahové vytápění se hodí spíše modely s průtokovým ohřívačem vody (jsou rovněž ideální pro malé domky a byty), zásobník zase oceníte třeba při ohřevu užitkové vody.

Plynový kotel napojíte opravdu kamkoliv

Nezáleží na tom, zda máte doma klasické radiátory, nebo třeba stěnové, stropní či podlahové vytápění. Topení plynem vás nijak omezovat nebude. Nové otopné zařízení se vyplatí vybírat podle jeho efektivity, ovšem pamatujte si, že vliv na jeho výkon má i stav vaší otopné soustavy, zateplení apod. Neváhejte se proto před nákupem poradit s odborníky, kteří vám propočítají, co lze ve vaší situaci reálně očekávat.

Jak ještě ušetřit?

Počasí za okny ovlivnit nemůžete, ovšem cenu, kterou za plyn zaplatíte, ano. Dnes je změna dodavatele plynu opravdu jednoduchá. Stačí si budoucí zálohy dobře spočítat a všechno ostatní nechat na profesionálech, kteří si s potřebnými přepisy, smlouvami a dalšími náležitostmi poradí. Šetřit tak můžete začít téměř okamžitě. Vyzkoušejte, jak je to snadné, třeba na stránkách MND.cz. Aktuálně získáte příjemnou slevu formou snížení měsíčních plateb – a to na celý první rok odběru! Ovládání stránek je samozřejmě maximálně intuitivní a přehledné, takže se na pár kliknutí dostanete tam, kam potřebujete.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..