Pokládka terasy

marcoreyes / Pixabay

Kdo má u svého domu terasu, ten ví, že je nedocenitelnou součástí bydlení. V teplých dnech roku, a že se nám budou v příštích letech takové dny množit, se stává nejvyužívanějším prostorem domu. Ať už na ní snídáte či posedíte večer s přáteli u krbu nebo sem „vypustíte“ děti třeba do nafukovacího bazénku, určitě oceníte terasu nejen krásnou na pohled, ale především bezpečnou.

Pomiňme teď samotnou konstrukci terasy, u níž je bezpečnost klíčová, a zaměřme se na povrch.

Před několika málo desítkami let se na dláždění teras v drtivé většině případů používaly klasické čtvercové, bílo-černé dlaždice. Pomineme-li design, jejich hlavní nevýhodou byly ostré hrany, hrozící ukopnutím palce. I dnes se používá dlažba, její kvalita i vzhled jsou ovšem jinde. Nevýhodou dlažby je její kluzkost, nejen za mokra, ale především v zimních měsících a také její nepropustnost. U dlážděné terasy musíte mít buď odtokové kanálky, nebo po každém dešti vodu vytřít či smést.

Nejen proto jsou čím dál oblíbenější terasy dřevěné. Přírodní charakter dřeva dodá terase na útulnosti a krásně splyne s prostředím zahrady. Prkna, která se pro tento účel prodávají, jsou pečlivě opracovaná, takže nehrozí zadření třísky. Jedním z nejoblíbenějších typů dřeva je dřevo akátové. Je pohledově atraktivní, něco vydrží a ještě se jeho použitím uleví přírodě, neboť akát u nás patří mezi agresivní náletové dřeviny. Zvolíte-li si kvalitního dodavatele materiálu pro svou terasu, pak si budete moci vybrat i z bohaté nabídky barevných lazur. Olejové nátěry v takovém případě plní nejen funkci estetickou, ale také impregnační a v zimě takto ošetřené dřevo neklouže.

Pokud jste manuálně zruční a máte práci kolem domu rádi, stačí si objednat materiál a pustit se do práce. Tu vám ulehčí třeba takzvané T-klipy – Malé plastové součástky pro neviditelné spojení terasových prken. Kromě estetického hlediska to má také tu výhodu, že vám po čase nevyleze ze dřeva jako se to může stát u klasických vrutů. Navíc jsou plně recyklovatelné a vydrží vám na věky. Mezi prkny spojenými touto metodou jsou stejně jako při použití vrutů mezery, kterými také odtéká dešťová voda.

No a pokud si sami na renovaci terasy netroufáte, není problém si spolu s materiálem objednat také profesionální pokládku terasových prken. Budete to mít bez práce a s jistotou kvalitně provedené práce.

Pokud už se vidíte, jak na své nové terase popíjíte ranní kávu a čtete denní tisk, pohledejte ve svém okolí kvalitní firmu a už příští rok se vaše představy mohou změnit ve skutečnost.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..