Možnosti řešení problémů a situací v životě a v psychoterapii.

Psychoterapeut
geralt / Pixabay

PhDr. Jaromír Chrášťanský
Jako psycholog a psychoterapeut zažívám s klienty sdílení jejich problémů a starostí a společně se jimi v rámci poradenství a psychoterapie zabýváme. Všichni vlastně zakoušíme v životě mnoho různých problémů a situací, se kterými si nevíme vždycky rady. Z pohledu vzdálenější perspektivy a zjednodušeně řečeno, se dá říci, že ve všech těchto situacích máme zhruba tři „možnosti“. První možnost je něco změnit. Druhá možnost je přijmout to, co je a integrovat to do svého života. Třetí možností je trápit se, mít symptomy, což je však dlouhodobě zatěžující a nepříjemné a tak nás to přivádí zpět k jedné ze dvou předchozích možností. Zní to velmi zjednodušeně, přestože to takto jednoduché většinou není.

Něco změnit můžeme, něco ne. Většinou můžeme změnit práci, přestože můžeme mít strach, že jinou neseženeme. Můžeme se přestat s někým stýkat, někam jezdit, můžeme něco koupit, něco prodat, můžeme se s někým rozejít nebo rozvést. V těchto situacích může psycholog nebo psychoterapeut pomáhat s prozkoumáváním situace, s hledáním sebepodpory klienta k tomu, aby se mohl podpořit, zmobilizovat a změnit to, co může a co mu může pomoci stávající problém či situaci (často navzdory strachu) vyřešit.

Něco změnit nemůžeme a nebo nechceme a nezbývá, než to přijmout a integrovat, jako část naší životní zkušenosti, přestože to může být těžké a bolestné. Proces přijetí může být někdy dlouhý, komplikovaný a obsahovat více fází vyrovnávání se (např. šok, popření, zlost, smlouvání, deprese, truchlení, přijetí). Když nám třeba někdo zemře, opustí nás, nebo o něco přijdeme. Jsou to situace, s kterými většinou nemůžeme nic aktivně udělat, případně situace, které změnit nechceme. V rámci psychoterapie je důležitá podpora a zpracovávání emocí (zlost, truchlení).

Pokud nedokážeme, nemůžeme nebo nechceme problém a situaci změnit a nedokážeme, nemůžeme či nechceme ji ani přijmout, zůstáváme ve stavu rozpolcenosti, nepohody, trápení se, případně s psychickými či somatickými symptomy, které jsou vyjádřením vnitřního konfliktu a vnímání nedokončenosti situace. Protože to však není zdravá cesta, nutí nás to většinou stále hledat jiné možnosti a to nás přivádí zpět ke změně či přijetí.

Klienti přichází v různých stavech a fázích řešení svých problémů. Psychologické poradenství a psychoterapie nabízí možnost zorientování se ve svých problémech a situacích, dále prozkoumávání a hledání možností, odhalování překážek, zpracovávání emocí, dávání podpory a hledání sebepodpory pro to, co můžeme změnit a nebo přijetí toho, co změnit nemůžeme.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..