Jaké chyby dělali naši rodiče při zařizování dětského pokoje a proč je stále opakujeme?

MagicDesk / Pixabay

Dětský pokoj je místem, kde by se nejmladší členové rodiny měli cítit pohodlně a bezpečně. Tyto pocity mají velký vliv na jejich psychiku a tím i na úspěchy ve škole. My dospělí jim však svými neuváženými zásahy do soukromí často spíše škodíme. Jak?

Vybíráme pokoj sami

Dětské pokoje jsou zrcadlem svých obyvatel. Nikdy, ale opravdu nikdy je nesmíme vybírat bez našich ratolestí a už vůbec ne celý proces naplánovat jako překvapení! Dítěti tak vezmete jeho jistoty a to ani sebekrásnější nábytek nezachrání. Spolurozhodování o zařízení pokoje navíc vede potomka k větší zodpovědnosti. Ke skříni nebo posteli, kterou si zamiloval už v obchodě, se bude chovat s větší ohleduplností než k té od rodičů.

V hlavní roli barvy?

Určitě jste už slyšeli o tom, že zelená barva dokáže naši mysl uklidnit, zatímco žlutá nebo oranžová ji motivuje k lepším výkonům. Ale pokud je vaše dítě nekompromisním zastáncem fialové, radost mu tou psychologickou hrou neuděláte. Spíše naopak.

Pokoj jako odkládací kumbál

Naše obývací pokoje si také nepřeplňujeme nábytkem od stropu až po podlahu, tak proč to děláme svým dětem? Kvalitní postel, skříň na oblečení a hračky, psací stůl, pohodlná židle a pár poliček na nezbytnosti – to by měl být základ zařizovaného prostoru. Děti potřebují vzdušnost spolu s dostatkem místa na hry a své oblíbené plakáty. Neupírejte jim to.

Myslíme si, že pokoj vydrží věčně

Přiznejme si to. Dítě školou povinné má docela jiné zájmy než středoškolák. Studentské pokoje si přímo říkají o jednoduché a praktické zařízení, které se snadno udržuje a svého majitele nijak neomezuje. Velká postel a stůl, k němuž se při hraní počítačových her vejdou všichni kamarádi, je mnohem důležitější než velká skříň na oblečení naplněná stejně jenom zpola. Mohou se také hodit nejrůznější vychytávky a praktická řešení pružně reagující na aktuální potřeby. Máte dojem, že vám při jejich vymýšlení dochází dech? Inspirací pro vás může být Nábytek-max.cz, kde se zabývají zakázkovou výrobou nábytku na míru a dokáží si poradit i s těmi nejzapeklitějšími úkoly.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..