Jak vybírat dětské kolo? Vyhněte se nejčastějším chybám

Bike Child S Bike Wheel Cycling  - schauhi / Pixabay
schauhi / Pixabay

Když jde o děti, hledíme mnohdy při nákupu jejich věcí do budoucna se značnými obavami. Jak dlouho bude trvat, než z oblečení nebo sportovní pomůcky potomek vyroste? Nejde o zbytečnou investici? Nevyplatil by se nákup trochu většího modelu, do kterého by potom mohl jednoduše dorůst? Pokud však vybíráte dětské kolo, pusťte všechny tyto úvahy rychle z hlavy.

Správná velikost je totiž zároveň klíčem k efektivnímu a bezpečnému ovládání. Jak bezpečně je možné vést bicykl, u nějž jen obtížně dosáhnete na šlapky? A děti se s takovou situací bohužel potýkají při sportu násobně častěji než dospělí. Riskovat zdraví, ale i chuť ke sportovním výkonům, se tak v tomto případě zaručeně nevyplatí.

Vzdálenost od země i výška pedálů jako určující faktory

Jde o první věc, kterou byste měli při výběru dětského kola zohlednit. Při podrobnějším průzkumu velikostí zjistíme, že je tento sortiment nabízen ve čtyřech –  12, 16, 20 a 24 palců. Nejedná se o rozlišení věku, ale o výšku. Věk je v tomto případě pouze orientačním prvkem.

Nejmenší velikost toho příliš nenabídne

Velikost 12´´ je určena pro nejmenší zájemce o cyklojízdu. Poznáte ji podle odnímatelných balančních koleček, u nichž je obvykle možné volit z rozpětí několika úhlů. Poslouží tak jako podpora v začátcích, i jako pojistka pro zdatnější jezdce, aktivovaná jen při velkém náklonu kola.

Důležitým prvkem je také brzdný systém. Funguje na jednoduchém principu zašlápnutí vzad. Páková brzda bývá k dispozici jen výjimečně, děti ji totiž vzhledem k malé síle stejně jen zřídkakdy zvládají použít. Chybí také rychlostní převody, jež jsou pro takto malé jezdce prozatím nadbytečné.

A parametry? Od rozkroku k zemi naměříte 45 cm, k pedálům pak 39 cm. Orientační doporučovaný věk je pak 2-4 roky.

Kola pro trochu větší závodníky

Děti mezi 4-6. rokem potřebují o něco lepšího pomocníka. I tady ještě bývají většinou k mání balanční kolečka, přidávají se ovšem další prvky. Brzdy jsou zastoupeny plnohodnotně (jak pedálové, tak i pákové) a vybírat si lze i z většího množství designů. Potěšíte tak milovníky dětských motivů i malé „profíky.“ A kolo se samozřejmě o něco zvětší. Od rozkroku k zemi je vzdálenost 50 cm, k pedálům 42 cm.

Dětská kola pro malé školáky

Třetí kategorie kol už začíná dostávat profesionální nádech. Balanční kolečka jsou dávno zapomenutou minulostí, stejně jako zpětná brzda. Přibyla naopak vysokorychlostní přehazovačka a volnoběžný náboj. Modely s odpruženou vidlicí a dalšími vychytávkami jsou pak vhodné i pro delší cyklovýlety třeba s rodinou. Vzdálenost od rozkroku k zemi je u této velikosti 65 cm, od rozkroku k pedálům pak 55 cm a hodí se pro děti až do devíti let.

Velká „dětská“ kola

Kategorie 24´´ se od dospělých kol liší prakticky už jen velikostí. A vzdálenost od rozkroku k zemi 65 cm a k pedálům 55 pak využijí i mnozí drobnější dospělí, zejména pak ženy. A kde dětská kola pořídit? Doporučujeme e-shop s širokým výběrem Detska-kola.net.

Child Bike Bikes Picnic Rural - NEConnect / Pixabay

Jak vybírat dětské kolo? Vyhněte se nejčastějším chybám

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..