Jak poznat v bytě nadměrnou vlhkost a zbavit se jí?

mohamed_hassan / Pixabay

Příliš vysoká vlhkost v domácnosti je problém, který ovlivňuje nejen stav a estetiku stěn a stropů, ale také zdraví všech obyvatel domu či bytu. Často se objevuje ve starých budovách, ale ojedinělá není ani v případě nových domů, zvláště jsou-li zanedbány jejich dispozice nebo není zvoleno optimální větrání či vytápění.

První známky blížících se obtíží

Prvním neklamným znamením přítomnosti příliš vysoké vlhkosti v domácnosti jsou často orosená okna – a to nejen během vaření nebo koupání. Pro mnoho lidí jde zároveň o onen konečný impuls k výběru a nákupu nástěnné klimatizace, čímž je možné problém zcela potlačit. Pokud zaváháte, dostaví se brzy další potíže:

  • odlupování tapet a omítky,
  • nerovnosti na stěnách,
  • plísně v rozích,
  • nepříjemné ovzduší,
  • růst hub a plísní na nábytku, těsně přistavenému ke stěně.

I kdybychom estetickou stránku na čas odsunuli stranou, nelze opomíjet fakt, že dlouhodobě vysoká vlhkost v bytě podporuje růst hub a plísní, které negativně ovlivňují naše zdraví. Koneckonců, tento problém mnohdy poznamená náš zdravotní stav dříve, než vůbec zpozorujeme první známky růstu patogenních mikroorganismů.

Dejte si pozor na své zdraví

S nadsázkou lze říci, že domácí klimatizace může vyřešit vaše starosti s nevysvětlitelnou spánkovou deprivací, přetrvávající únavou, vážnými (a často náhlými) problémy s horními dýchacími cestami, pravidelnými bolestmi hlavy apod. Právě ony totiž mohou značit zvýšenou vlhkost tam, kde trávíte většinu svého odpočinkového času – v ložnici. Žádný zázrak, ale pochopení souvislostí.

Klimatizaci nikdy nevybírejte podle ceny

Ideální klimatizace do bytu by rozhodně neměla pocházet ze supermarketu. Účinné filtry, dlouhodobou účinnost a samozřejmě také spolehlivost zaručují spíše značkové výrobky, osvědčené dlouhými léty testování v laboratořích i přímo samotnými zákazníky.

Například oblíbená klimatizace Samsung se může pochlubit efektivními invertorovými pohony, jež se nestarají jen o vaše zdraví, ale také pečují o váš účet za elektřinu a efektivitu celého procesu. Maximální výkon se snoubí s mnohaletou užitností, snadnou instalací a jedinečným vzhledem. Vyberte si tu svou na stránkách Czechklima.cz!

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Jakub napsal:

    Proč přímo klimatizaci, nebylo by levnějším řešením odvlhčovač vzduchu v tomto případě? Z výběru zde https://www.equiplo.cz/odvlhcovace-vzduchu/ to vychází přijatelněji než rovnou pořizovat klimu, byť uznávám, že záleží na celkově zamýšleném využití.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..