Jak nám mohou nanomateriály v současné situaci prospět

Woman Mask Protection Face  - Hachipa / Pixabay
Hachipa / Pixabay

O moderních metodách v boji s koronavirem se v poslední době často mluví, ovšem většinou jde o tzv. systémová řešení, které na nejrůznějších úrovních ne/fungují. Pro své zdraví toho však můžeme hodně udělat i my sami.

Stačí se jen přestat bránit moderním technologiím a využít jejich výhody ve svůj prospěch. Koneckonců – nanomateriály byly vyvinuty pro lety do vesmíru, jde tedy o to nejlepší, co je na trhu k dostání. A proč jsou tak hojně zmiňovány zejména v souvislosti s koronavirem? Zatímco běžné roušky si dokáží ucházejícím způsobem poradit jen s poměrně velkými bakteriemi, nanomateriály jsou v tomto směru o pořádný krok dál.

Bavlna vs. nano materiál? Je v tom rozdíl

Skutečná ochrana před viry a skvělá prodyšnost – to jsou nano roušky. Nespoléhají se jen na rozptyl kapének při kýchnutí, skutečně brání průniku částeček o velikosti virů a to s účinností 84 %. Ochrání vás tedy i před nebezpečím, které na vás číhá ve vašem okolí v podobě špatně nasazených nebo znečištěných roušek lidí okolo vás. Už se nemusíte ohlížet přes rameno a stýskat si nad nezodpovědností ostatních.

A záchyt se netýká jen virů. Stejně účinný je i proti bakteriím, prachu nebo pylovým částečkám. Oproti bavlně jsou však nanomateriály prodyšnější. Lépe se v nich dýchá a nehromadí v sobě vlhkost. Takže zatímco klasické roušky je nutné nejdéle po dvou hodinách vyměnit, ty s nano základem vydrží bez potíží 3-8 hodin. A je-li třeba, můžete je i několikrát dezinfikovat a prodloužit tak jejich životnost.

Cesta do útrob nanoroušky

A v čem se vlastně obyčejná a nanorouška liší? Pokud byste “rozpitvali“ roušky z lékárny, zjistíte, že vám nakonec v ruce zůstanou tři vrstvy – dvě klasické vrstvy spunbond a jedna vysocezáchytová vrstva meltblown (najdete ji uprostřed a je neprůhledná). Ovšem nanovlákenné roušky přidávají k netkané textilii i vrstvu nanovlákenné membrány. Ta se může pyšnit zhruba 100x větší hustotou než meltblown. V optimálních podmínkách může tento materiál zachytit až 99,9% virů a bakterií.

Náš tip: problém není ani s oxidem uhličitým. Naměřené hodnoty tohoto plynu, který zpětně vdechujete, jsou hluboko pod nebezpečnými hodnotami. Roušky jsou tedy opravdu vhodné pro celodenní nošení v práci i pro dlouhodobý pobyt děti ve škole. Pro menší uživatele doporučujeme pořídit střihově přizpůsobenou variantu.

Nanoroušky z Česka

Ještě před několika lety byly nanomateriály téměř hudbou budoucnosti, dnes je však můžeme využívat každý den. Důkazem jsou i nanoroušky SpurTex ze Zlína, dostupné v několika velikostech i provedeních. Zajímá vás, jaké mají vlastnosti a zda splňují všechna očekávání? Přečtěte si recenzi na stránkách Ecoblog. Najdete tu i jiná ekologická nebo zero waste témata, vhodná pro každodenní život. Je vaším heslem udržitelnost, úcta k přírodě a zdraví? Pak jste tady jednoznačně správně.

Teacher Mask Woman Facemask  - Alexandra_Koch / Pixabay

Jak nám mohou nanomateriály v současné situaci prospět

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..