Flanel nebo mikroplyš? Na tom, čím si vybavíte ložnici, opravdu záleží

Bedroom Interior Design D Rendered  - tungnguyen0905 / Pixabay
tungnguyen0905 / Pixabay

Na první pohled jsou si oba materiály velmi podobné. Pokrývají je chloupky a hřejí už od pohledu. Ovšem každý z nich trochu jinak. Víme, zda se pro velké zmrzlíky hodí spíše mikroplyš nebo flanel, a také to, jak si počínat při údržbě.

Oba materiály zaujmou hustými jemnými chloupky, velmi příjemnými na dotek. Ovšem zatímco flanel je v tomto ohledu spíše průkopníkem, mikroplyšové povlečení pokrývají tisíce drobných chloupků o vysoké hustotě. Takže vás zahřeje i za těch nejchladnějších zimních večerů. Že ho ještě neznáte? Podívejte se, jaké výhody může nabídnout a co byste o něm vlastně měli vědět.

Jako kožíšek od dětské hračky

Je opravdu chlupatý a díky tomu se mikroplyš může chlubit i mnohem lepšími termoregulačními vlastnostmi. Nemáte rádi studené prostěradlo a oklepete se zimou pokaždé, když se v polospánku převrátíte na ještě nezahřátou část polštáře? S mikroplyšem vám nic podobného nehrozí.  Dodává vaší ložnici na jedinečnosti a komfortu.

Výrazně jiný je i pohmatový dojem. Zatímco mikroplyš vám bude ze všeho nejvíce připomínat tělíčko vašeho oblíbeného plyšového médi, flanel působí spíše jako pohlazení po hladké zvířecí srsti. I on je sametově jemný a dokáže vám dopřát nádherně komfortní spánek. Nezahřeje vás však tolik jako mikroplyš.

Bavlna už ložnici dominovat nemusí

Rozdíl je také v použitých materiálech. Kvalitní flanel je vyroben za 100 % bavlny, opatřené speciální úpravou. Asi není nutné připomínat, že cena této komodity neustále stoupá, a proto jsou i výrobky z ní stále dražší a dražší.

Oblíbená mikroplyšová prostěradla a další bytové textilie ovšem tvoří 100 % polyester. Vlastně nejde o žádné překvapení. Cokoliv má jako předponu slovíčko mikro je z téhož materiálu. Platí to tedy například i pro oblíbený mikroflanel, jež se známější bavlněné hřejivé tkanině blíží svým vzhledem o něco více.

Díky „umělému“ původu jde o vybavení ložnice vhodné i pro astmatiky a alergiky. Snadno se totiž čistí a nedrží se v něm roztoči a další nežádoucí návštěvníci.

Nevytvoří se na něm žmolky, ani nebude pouštět chloupky po celé ložnici. A v neposlední řadě se nemusí ani žehlit. Jestliže tedy netrváte jen na přírodních materiálech a rádi dáváte šanci i něčemu novému, pak doporučujeme mikroplyšové deky, prostěradla nebo povlečení docela určitě vyzkoušet. Teď v zimě je pro to ideální doba, ovšem díky svým skvělým tepelně-regulačním vlastnostem je mikroplyš vhodný na celý rok.

Údržba mikroplyše je opravdu jednoduchá

Jakékoliv povlečení z této textilie lze bez potíží vybrat na běžný prací program o teplotě 40 °C. Nemusíte se bát žádných žmolků a jako bonus dostanete  i rychlé schnutí. Jakmile mikroplyš uschne, bude vypadat perfektně, žehličku do ruky určitě brát nemusíte – právě naopak. Příliš vysoká teplota by mohla jeho hebkosti a jemnosti uškodit.

Ovšem pokud chcete, můžete povlečení či prostěradlo pro urychlení celého procesu vložit i do sušičky. Nepouští chloupky a není třeba se bát zanesení filtru. Jde opravdu o velmi kvalitní zpracování, což platí i pro mikroflanel a další podobné materiály.

Zaměřeno na barvy

A ještě jednu věc byste o mikroplyši měli vědět – je barevně stálý. Neopere se, nevadí mu sluneční záření ani běžné prací prostředky. Světlé a tmavé části se nikdy nezapustí do sebe a nezáleží na tom, kolik pracích cyklů budou mít za sebou. Potěší i odolnost „v tahu.” Jinými slovy, mikroplyš se díky své pevnosti a struktuře jen tak neprotrhne.

A kde si praktické mikroplyšové povlečení pořídit? Doporučujeme širokou nabídku v e-shopu Ceskeluzkoviny.cz. Těšit se  můžete na mnoho dostupných vzorů i velikostí. Nechte se okouzlit půvabem zářivým barev a nápaditých motivů za skvělé ceny a ve vysoké kvalitě.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..