Hliník nebo plast? Jak na výběr oken

Book Camera Window Rain  - ymkaaaaaa / Pixabay
ymkaaaaaa / Pixabay

Při výběru oken nám obvykle záleží na dlouhé životnosti a krásném vzhledu. Ovšem v úvahu bychom měli brát i izolační schopnosti – a to jak ty tepelné, tak protihlukové.

Ve hře je tedy hlavně materiál. Ukážeme vám ty nejčastější rozdíly mezi plastovými a hliníkovými okny a poradíme, jakému materiálu dát přednost.

Vybírejte podle toho, o co vám jde nejvíce

Nelze tak úplně určit, zda jsou lepší plastová nebo hliníková okna. Každá se totiž hodí pro něco jiného.

Nízká cena, která jde ruku v ruce s dobrými izolačními vlastnostmi

Máte hluboko do kapsy? Pak váš určitě potěší plastová okna cena. To však neznamená, že kupujete podřadný produkt. Stačí si dát pozor na několik důležitých bodů:

  • Chtějte celoobvodové těsnění,
  • doplňte ho trojsklem s teplým rámečkem
  • a dbejte i na dostatečnou stavební hloubku.

A samozřejmě se zaměřte i na hodnotu Uw (Uw je součinitel prostupu tepla přes okno). Opravdu kvalitní plastová okna se tak uplatní i v nízkoenergetických domech a obdobných stavbách.

Když vám jde o maximum světla

Jestliže se zaměříme na velikost, pak má souboj hliníková okna vs. plastová jasného vítěze. Je jím totiž hliník, který dokáže díky odolným profilům vytvořit i opravdu rozměrné konstrukce. Nekroutí se ani nedeformuje jako plast a pro výrobu velkoplošných systémů je tedy ideální. Vnese světlo i do špatně orientované části domu, a navíc se pyšní i velmi vysokou odolností.

A bát se nemusíte ani špatné izolace. I když má hliník jako takový o něco horší index prostupu tepla, moderní technologie si s těmito nežádoucími tepelnými mosty dokáží skvěle poradit.

Když chcete luxusní vzhled, ale také nízkou cenu

Pokud je pro vás položka „hliníková okna cena“ příliš vysoká, ale přitom se nechcete vzdát jednoduše úžasného vzhledu, vsaďte na kombinaci obou materiálů. Hliníkové lišty se jednoduše nasadí na plastový profil okna. Zlepší se tím jeho vlastnosti, ale ponechává si cenovou dostupnost Tak co říkáte? Už víte, jak vybrat okno se vším všudy?

Violin Instrument Musical Instrument  - Enseigner_La_Musique / Pixabay

Znáte rozdíly mezi plastovými a hliníkovými okny?

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..