Jak nakládat s odpady, které vzniknou při demolici nebo výstavbě domu?

Se stavebním odpadem můžete přijít do kontaktu jak ve chvíli, kdy jste se rozhodli pro demoliční práce, tak v okamžiku, kdy naopak stavíte dům. Jelikož to však není odpad, který by patřil do popelnice, nabízí se otázka, jak s takovými odpady nakládat. Podle statistik tvoří demoliční a stavební odpady v České republice zhruba polovinu všech produkovaných odpadů vůbec. Jejich velkým plusem je však fakt, že se osmadevadesát procent z nich dále zpracuje a využije. Jenom s nimi musí být naloženo tak, jak se má.

Jak jsme zmínili, demoliční či, lépe řečeno, stavební odpad opravdu nepatří do popelnic. Ty jsou určeny jen a pouze pro komunální odpad. Dokonce ani kontejnery pro objemný odpad nejsou určeny pro demoliční suť a stavební odpad. Důvodem je to, že by mohlo dojít k poškození svozové techniky nebo třeba k poškození lisu, pakliže odpad ze zmíněných popelnic a kontejnerů prochází lisováním.

Jelikož lze řadu materiálů ze staveb recyklovat a dále využít, mělo by se s odpady nakládat opravdu podle předpisů. A podle předpisů patří na skládku. Ideální bude, když odpad roztřídíte. Nebudete tak platit zbytečně velké poplatky. Nebo to nechte na těch, kteří odpad způsobili. Třeba firma Stavby – demolice a bourání s.r.o. odpad po dokončení demoličních prací za drobný peníz zlikviduje.

Jak nakládat s odpady

Hierarchie nakládání s odpady je toho názoru, že by se mělo odpadům předcházet nebo bychom se měli alespoň snažit o prodloužení životnosti jednotlivých materiálů. I rekonstrukce nebo demolice domu máme provádět tak, abychom demontovali všechny prvky, díly a další součásti. Řada těchto součástí totiž jde prodat.

Podle všeho je tento způsob nakládání s odpady méně náročný na energie i suroviny, ale je to čas zabírající záležitost.

Co všechno spadá do stavebního odpadu?

V souvislosti s nakládáním se stavebním odpadem se nabízí otázka, co se všechno do demoličních odpadů řadí. Do stavebního odpadu spadají sádrokartony, dřevo, sklo, plasty, tašky, bohužel i nebezpečný azbest, dále cihly, omítky, beton i kovový odpad a kabely či zeminy.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..