Bytů k pronájmu v Brně výrazněji nepřibývá a tak je 14 tisíc měsíčně za 60 m2 zkrátka realitou. Zlepší se něco v dohledné době?

Najít dnes solidní byt k pronájmu v Brně a nemuset přitom měsíc co měsíc sahat do peněženky pro pěticifernou sumu, je bez nadsázky považováno za malý zázrak. Co je hlavní příčinou takové situace na trhu s nájemním bydlením? A je nadohled nějaké řešení, které by umožnilo lidem bydlet levněji?

Byty k pronájmu ve městě jsou, ale levné to rozhodně není

Nájemní byty všech typů a velikostí v Brně pochopitelně najdete. Není jich ovšem zdaleka tolik, kolik by bylo třeba a neutuchající poptávka po nich pak v minulých letech vyhnala nájmy do nebývalých výšin. Nárůst byl jen v posledních třech až čtyřech letech zhruba třetinový. Hůře je na tom v tomto ohledu už jenom Praha, kde ceny ve srovnatelném období stouply v průměru až o 50 %.

Růst nájmů 2016/2017

1+1 2+kk 2+1 3+kk 3+1 4+kk
Praha 12 % 16 % 17 % 13 % 20 % 18 %
Brno 6 % 9 % 6 % 10 % 8 % 5 %
Ostrava -2 % -3 % -3 % 15 % 0 % 0 %
Plzeň 8 % 6 % 9 % 14 % 8 % -15 %
Liberec 6 % 1 % 10 % 4 % 5 % 38 %
Olomouc 7 % 0 % 9 % 12 % 5 % 7 %

234 Kč za metr čtvereční bytu

Ano, to je skutečně průměrná částka, kterou je ve městě dnes nutné měsíčně vydat za nájem jednoho metru čtverečního a pravděpodobnost, že by se v dohledné době nějak výrazněji snížila, je vskutku mizivá. Důvodů je pro to hned několik.

A) Na jihu Moravy se staví tak málo, že to nestačí pokrýt ani dosavadní potřeby obyvatel, které do budoucna bezpochyby ještě vzrostou. Výrazně větší počet dokončených rezidenčních nemovitostí by přitom s cenami mohl konečně pohnout směrem dolů. Je to přinejmenším velmi pravděpodobné, ale bohužel se v tomto směru nic pozitivního zatím neděje.

B) Nezanedbatelnou roli v tomto ohledu hrají i desítky tisíc studentů, kteří v Brně působí a jejichž potřebám těch několik vysokoškolských kolejí, které jsou ve městě k dispozici, rozhodně stačit nemůže.

C) Ceny nemovitostí stouply již na takovou úroveň, která je zcela mimo možnosti značné části populace a to především ve městech jako je Praha, Brno, Plzeň nebo třeba Olomouc. Mnoha lidem tedy v podstatě nezbývá nic jiného, než místo koupě něčeho vlastního, hledat nějaký pronájem. Na pováženou je fakt, že se to pomalu začíná týkat i řady lidí z tzv. střední třídy. Tedy obyvatel na naše poměry vcelku slušně prosperujících. Není bez zajímavosti, že na nové bydlení musí právě Češi šetřit zdaleka nejdéle v celé Evropě. Zvýšená poptávka lidí, kteří na svou nemovitost nedosáhnou, pak samozřejmě vytváří další tlak i na výši nájemného.

D) Atraktivita jihomoravské metropole je dalším z faktorů, které mají na tuto situaci zásadní vliv. Zástupy lidí mířících sem za prací a za lepším a bohatším životem poptávku ještě více zvyšují a zdá se, že příliv nových obyvatel bude zřejmě do budoucna pokračovat.

Roste poptávka hlavně po menších bytech

A vzhledem k cenám je to vcelku logické. Nejvíce na odbyt jdou v Brně již nějaký čas právě ty menší, nejčastěji o velikosti 50 – 60 metrů čtverečních, za něž zájemce měsíčně zaplatí v průměru takových 12 – 14 tisíc korun. Cena se pochopitelně odvíjí i od lokality, stavu a také vybavení konkrétní nemovitosti, ale v zásadě lze říci, že je-li byt této velikosti a za tyto peníze na dobrém místě a ve slušném stavu, je obsazen během několika málo dní.

Vliv rozsáhlejší výstavby by mohl být rozhodující

Tak jako i jinde ve světě by i zde mohlo pomoci, kdyby se více a rychleji stavělo. V závislosti na množství nových bytů, které by se dostaly na trh, by mohlo dojít k alespoň částečnému poklesu přehřátých cen zdejších nemovitostí a v souvislosti s tím i k částečnému snížení nájmů.

Pokud jde o novostavby, svým dílem se k řešení současného stavu věcí rozhodlo přispět i vedení města. Hodlá totiž v nejbližších letech podpořit družstevní výstavbu a to pro lidi do 36 let věku. Umožní tak alespoň některým zájemcům vyřešit jejich svízelnou situaci, když nová a přísnější pravidla u hypotečních úvěrů řadě z nich pořízení nemovitosti zkomplikovala.

Pomohou i investiční fondy?

Rozhodující roli by tedy bezpochyby měla sehrát především rychlejší a rozsáhlejší výstavba a to jak bytů určených k vlastnickému bydlení, tak těch, které budou budovány primárně za účelem dlouhodobých pronájmů. Za zmínku v této souvislosti stojí jistě fakt, že se u nás objevují první investiční fondy zaměřené právě na investice do nájemního bydlení a čím víc jich bude, tím lépe.

Jisté však je, že tak nízké cenové hladiny, na kterou byla celá řada lidí zvyklá ještě před nějakými šesti či sedmi lety, už nájmy alespoň ve větších městech typu Brna nikdy nedosáhnou. Nebo to vidíte jinak? A týká se to i vás nebo máte to štěstí a žijete ve vlastním?

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..