Zvyšte bezpečnost dětí na kole

Mother Child People Bicycle Ride
MabelAmber / Pixabay

Projížďky na kole patří k vyhledávaným aktivitám, zejména v době, kdy už počasí ukazuje svou vlídnější tvář a teploty venku už nabádají k vytažení kol z prostorů k přechování během zimního období. Rodiče s dětmi rádi vyrážejí po cyklostezkách, ale i za poznáváním přírody. Neměli by ale zapomenout především na kvalitní sedačky na kolo, které ochrání jejich potomka před možným zraněním.

Společný výlet s bezpečnostními prvky

Výlety na kolech rodičů s dětmi mají neopakovatelné kouzlo, ale je třeba své potomky naučit, jak dodržovat základní pravidla jízdy, aby zbytečně nedošlo ke zranění. Převážení dítěte na kole probíhá na vozíku nebo na sedačce. Než nadejde doba cestování, pořiďte dítěti cyklistickou přilbu, která by měla perfektně padnout, ale také netlačit a být pohodlná. Vyzkoušejte si, jestli při předklonu nepadá. Malé cyklisty musí být dobře vidět, proto jim obstarejte reflexní doplňky na kola a oblečení, aby nenastal problém s jejich spatřením i při horší viditelnosti.

Kola by měla mít přinejmenším funkční světla, přední bílé a zadní červené odrazky. Jistě také oceníte pevnou obuv a vhodné sportovní oblečení. Boty nejlépe opatřené neklouzavou podrážkou a bez tkaniček, aby se nemohly zamotat do paprsků kola.

Cyklovozíky a cyklosedačky

U nejmenších se spoléhá na přívěsný vozík za kolo, který obsahuje speciální vložku pro kojence. Cyklovozík ochraňuje před deštěm, větrem a prachem. Jeho zapojení však prodlouží délku kola, s čímž se musí počítat při pohybu na silnicích. K přednostem patří snadné složení, nezabere příliš místa nebo používání jako kočárku. Při výběru sledujte, zda obsahuje opěrku hlavy, pás s pěti body, možnost přidání dalšího předního kola, okna s ochranou proti UV záření, atesty, odpružení, ale také síťovinu pro ventilaci, nepromokavý materiál.

Dítě, starší než devět měsíců, můžete usadit do sedačky na kolo, která je uchycená vzadu. Tento druh převozu se hodí pro děti do cca čtyř let, s maximální nosností okolo dvaceti kilogramů.

Výběr správné cyklosedačky

Sedačky se vybírají podle způsobu uchycení. Existují varianty přední, na zadní nosič, samonosné nebo polohovací samonosné. Nosič jízdního kola by měl být kompatibilní se značkou cyklosedačky. Nejčastěji se však používají samonosné konstrukce, kde se montáž realizuje na rám kola s uchycením zámku. Zvolte druhy s certifikací podle evropské normy, systém upínání dítěte alespoň se třemi bodovými upínacími popruhy s možností nastavení.

U opěrek pro nohy sledujte schopnost je výškově nastavit, měly by být dostatečně dlouhé a s dobrým úhlem sezení, aby se uvnitř dítě cítilo skvěle. Opěradlo s prolisem pro helmu zajistí pohodlné držení hlavy.

U dětské cyklosedačky dbejte na dostatečnou šířku a hloubku. U polohovacích modelů lze vybrat z několika poloh, což se hodí například v době, kdy potomek usne a vy nechcete přerušit jízdu.

Girls Bicycle Helmets Safety Sunny

Skitterphoto / Pixabay

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..