Zelené střechy, které nevyžadují téměř žádnou údržbu

Zelená střecha
Zelená střecha

Také se vám líbí střecha plná půvabných zástupců naší flóry, která na první i druhý pohled působí jednoduše dokonale? Nejde o žádnou novinku – zelená střecha se uplatňuje napříč kontinenty už po několik tisíc let. Opravdovou výzvou je však teprve řešení bezúdržbové, jež se obejde (téměř) bez vašeho dohledu.

Důvodů, proč si pořídit zelenou střechu, je celá řada. Zatímco dříve šlo spíše o ty ekonomické (živé rostliny byly levnější než střešní krytina), dnes je ve hře spíše ekologie. Rostliny, zasazené na koruně domu, zlepšují okolní mikroklima, dokáží zadržet srážkovou vodu (o třetinu až polovinu oproti běžným řešením), zvyšují tepelně – izolační vlastnosti (brání teplotním výkyvům) i zvukovou izolaci a chrání střešní plášť a střešní konstrukci, čímž přispívají k jejich delší životnosti.

Střecha ze suchomilných rostlin si váš volný čas nenárokuje

Řada z nás si pod pojmeme zelená střecha představí především vysoko umístěnou plochu trávníku. Ta se však bez pravidelného hnojení a zkracování neobejde. Extenzivní/nízkoúdržbová zelená střecha Alfagreen „BASIC“ proto používá efektně vypadající rozchodníky (Sedum sp.). Tyto krásné rostlinky, hojně se vyskytující i v ČR na suchých a kamenitých stanovištích, se uplatňují často jako skalničky a odolají i velmi náročným podmínkám. Při péči o takovou střechu je nutné dodržovat pouze tři hlavní zásady:

  • Zálivka nutná pouze po zasazení, a to v předem stanovených intervalech. Jakmile se rostlinky uchytí, střecha se dále nezavlažuje.
  • Hnojení 1× za rok (v případě potřeby).
  • Odstranění náletových rostlin (maximálně několik vstupů za rok, podmínky pro uchycení těchto nezvaných hostů jsou oproti běžnému terénu skutečně nepříznivé).

Zelená střecha levněji díky dotacím od státu

A to je vše, nic dalšího vaše zbrusu nová dominanta domu potřebovat nebude. Navíc ji letos (a pravděpodobně až do roku 2021) můžete pořídit levněji díky oblíbené dotaci Zelená úsporám. Zjistěte více ne stránkách www.alfagreen.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..