Výhody vrtané studny oceníte i v dnešní době

Studna byla v dřívějších dobách nedílnou součástí každého domu. Technický rozvoj a rozšíření vodovodních sítí vytlačily zájem o kopané i vrtané studny do ústraní, avšak v dnešní době se mnoho lidí opět dívá po možnosti pořídit si na zahradu k rodinnému domu nebo na pozemek u chaty vrtanou studnu.

Výhody, které vrtané studny přináší, ocení nejen zahrádkáři ale i všichni ti, kteří chtějí být nezávislí na přívodu vody z vodovodu. Voda, kterou nám vrtaná studna poskytne,  může mít často lepší kvalitu, nežli voda dodávaná z vodovodního řádu. Nemalou výhodou je také samozřejmě finanční úspora, protože za vodu ze studny neplatíte. Náklady na pořízení vrtané studny se tak vrátí poměrně rychle, zvláště pokud vodu ze studny používáte například k zalévání zahrady nebo jako vodu pro napuštění bazénu. Vzhledem ke stoupající ceně vody, je velký předpoklad, že se vrtané studny budou oběvovat stále častěji u domů i na zahrádkách a stanou se opět oblíbenými jako tomu bylo dříve. Pojďme se tedy blíže podívat na to, jak si vrtanou studnu pořídit a jaké výhody nám přinese.

Pořídit si vrtanou studnu, může být snažší než by se zdálo. Ideální variantou, je svěřit tuto práci specializované firmě, která za Vás provede veškeré potřebné administrativní kroky, které jsou před započetím vrtání studny nezbytné. V neposlední řadě je také důležité to, kde bude vrtaná sudna na vašem pozemku umístěna.

Prvním krokem, po zadání poptávky zhotovení studny je vyhledání pramene a předání podkladů pro projektovou dokumentaci realizační firmě. Následným krokem pak bývá provedení průzkumného vrtu, po jehož vyhodnocení a hydrologickém posudku již bude moct  firma specializující se na vrtání studní podat žádost o stavební povolení. Dříve než vyberete firmu která vám vrtanou studnu vyhotoví, je dobré ověřit si reference na danou firmu, ověřit si, že se jedná o firmu s příslušným živnostenským oprávněním – studnářství.

Cena za vrtání studní se ve většině případů udává za metr vrtané hloubky.  S ohledem na budoucí využití, je třeba správně zvolit i průměr vrtu a pažení. Pro běžné využití u rodinných domů se využívá nejčastěji průměr 125 nebo 140 milimetrů. Seriózní firmy, specializující se na vrtání studní, vám pak poradí i s pravidelnou údržbou studny, čištěním studny a poradí s rozborem vody, který bychom měli udělat minimálně jednou ročně, abychom si ověřily kvalitu vody v naší studni.

Výhodou vrtaných studen oproti studnám kopaným je ta, že nejsou tolik náchylné k znečištění povrchovou vodou a jsou schopny zajistit dostatečný zdroj vody i v suchých letních měsících kdy je spotřeba vody nejvyšší.

Vrtané studny

Vrtané studny

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..