Jak uchovávat zbraně?
Obsah článku
Vlastnit zbraň znamená, že se musíme postarat také o to, aby nám ji někdo neodcizil. Ideálním řešením jsou proto trezory na zbraně. Jak a podle čeho vybrat ten nejlepší? A jaké jsou další možnosti uložení střelných zbraní?
Nařízení vlády č. 347/2003 Sb. ukládá požadavky na uložení, uchovávání či uskladnění střelných zbraní. Jaké nám tedy dává možnosti?
Ocelová schránka
První možností je pořídit si ocelovou schránku či skříň. Ta musí být uzamykatelná a musí být odolná proti vloupání. Zámek musí splňovat bezpečnostní normy stanoven zákonem. Za takovouto schránku se tedy považují klasické trezory na zbraně. Jejich samotný výběr je už pak zcela na nás. Při koupi je však vhodné ověřit si, že vybraný kus má skutečně certifikaci.
Schránky či samostatně stojící trezorové skříně mohou mít různé velikosti. Podle toho, zda vlastníme revolver či brokovnici, zvolme samozřejmě malou schránku či dlouhou skříň. A podle velikosti arzenálu, který doma schováváme, můžeme zvolit trezor pro jednu či vícero zbraní – výjimkou nejsou ani velké skříně pro deset kusů.
Trezor do zdi
Další možností je použít trezor do zdi, který odpovídá kritériím. Především musí být neoddělitelně ukotven do zdi, která je zhotovena z betonu či cihel, a má odpovídající zámek s vysokou bezpečností. Výhoda je nasnadě – nejde jej celý lehce odnést.
Uzamčená místnost
Zbraně podle výše zmíněné vyhlášky můžete uchovávat také v uzamčené místnosti, která ovšem splňuje následující podmínky: dveře jsou trezorové a splňují požadavky pro klasifikaci stěny, jsou z betonu či cihel a všechny možné šachty a všechna okna jsou zabezpečeny ocelovými svařenými mřížemi.
Další možnosti
Zbraně je možné nadále ukládat do speciální výlohy či vitríny – přičemž výloha musí mít ocelový rám a sklo musí být potaženo bezpečností fólií, která brání proražení, případně musí být celá výloha opatřena ocelovou mříží.