Výběr sekačky na trávu nenechávejte na náhodě

Otázku, jak správně vybrat sekačku na trávu, si každý rok před začátkem sezony klade mnoho lidí, kteří potřebují udržovat trávník kolem domu, posekat trávu na zahradě, nebo jen upravit okolí zahradní chatky. Výběr sekačky nemusí být zdaleka tak složitý, jak se může na první pohled zdát, pokud si ujasníme několik základních faktů, vybereme sekačku správně a úprava trávníku se stane příjemnou relaxací a né nepříjemnou povinností. Mezi základní otázky, které je třeba si před nákupem sekačky položit, patří otázka jak velký trávník potřebujeme udržovat. Velikost sekaného trávníku, by měla být jedním z hlavních kritérii správného výběru sekačky. Pro sečení malé zahrádky v okolí domu nám může dobře posloužit jednoduchá elektrická rotační sekačka, která nás nebude stát mnoho peněz. Pokud však potřebujeme udržovat trávník větších rozměrů, bude vhodnější volbou koupě benzínové bubnové sekačky, nebo mulčovače. Pojďme se tedy společně podívat na to,  jaké druhy sekaček na trávu nám jejich výrobci nabízí a kolik nás nová sekačka bude stát.

Rotační sekačky na trávu – tento druh sekaček na trávu patří mezi vůbec nejrozšířenější. Rotační sekačky pracují na principu rotace horizontálně uloženého nože. Rotační sekačky se dále dělí na sekačky s elektrickým pohonem, které jsou vhodné pro menší trávníky a na sekačky se spalovacím benzínovým motorem. Benzínové sekačky se pak vyrábí s pojezdem, který usnadňuje práci díky náhonu pojezdových kol, nebo levnější varianta benzínových sekaček bez náhonu kol u kterých je k sekání trávy třeba vynaložit větší fyzické úsilí. Rotační sekačky na trávu jsou zastoupeny téměř u všech výrobců zahradních sekaček.

Vřetenové sekačky – Pro úpravu reprezentativních trávníků se využívají vřetenové sekačky. Tento druh ručních sekaček pracuje na principu stočených nožů, které trávu nesekají, ale stříhají. Díky tomuto principu se konečky posekané trávy netřepí a neosychají a trávníky upravené tímto druhem sekaček vypadají reprezentativně. Vřetenové sekačky na trávu se hodí pro úpravu menčích travnatých ploch.

Strunové sekačky na trávu – tento typ sekaček se vyrábí nejčastěji v provedení s elektrickým pohonem. Strunové sekačky se nehodí pro sekání větších travnatých ploch ani vzrostlé trávy, ale používají se nejčastěji k úpravám trávníků kolem chodníků, keřů a na méně přístupných místech. Pro místa kam nemáme zajištěný přívod elektrické energie, se vyrábí strunové sekačky s akumulátorem.

Bubnové sekačky na trávu – pro sekání velkých ploch na loukách, v sadech a větších zahradách se skvěle hodí bubnové sekačky. Tyto sekačky si hravě poradí nejen s velkými plochami, ale také s hodně vysokou trávou. Posekanou trávu bubnová sekačka vyrovná do řádků, což značně usnadní její sklízení. Bubnové sekačky se díky silným motorům hodí také pro sekání svahů.

 

Sekačka na trávu

niekverlaan / Pixabay

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..