Jak a čím správně krmit kočku?

Ben_Kerckx / Pixabay

Máte doma společníka a mazlíčka v podobě kočky? Hýčkáte si ji a milujete ji? Tak to byste pravděpodobně chtěli, aby byla vaše kočka zdravá a dožila se vysokého věku. V takovém případě by vás mělo zajímat, jak a čím správně kočku krmit, neboť právě díky krmení se můžete vyhnout mnoha zdravotním problémům.

Má vaše kočka hrubou a nevzhlednou srst? Zapáchá jí s úst? Její záchodek smrdí více jak sto tchořů? A dívá se na vás zpoza zakalených oček? Pak s ní pravděpodobně není něco v pořádku. Proto raději rychle zasáhněte a vyměňte své kočce žrádlo nebo celkově změňte její stravovací návyky. Otázkou jen zůstává, jak krmit kočku?

Základem je vyvážená strava
Kočka je masožravec, její přirozenou stravou je tedy maso (vnitřnosti, maso, svalovina, chrupavky, nikoliv však kosti). Vybíráte-li mezi syrovým a vařeným masem, pak dejte přednost masu zpracovanému. V syrovém masu se mohou ukrývat paraziti, bakterie, salmonely či listerie, které vaší kočičce moc dobře neudělají.

Aby byla kočka co nejzdravější a dožila se co nejvyššího věku, je potřeba upřednostňovat stravu vyváženou. Ta by měla obsahovat bílkoviny, aminokyseliny, tuky, minerální látky a vitamíny. Základní složkou kočičí stravy však zůstávají bílkoviny sehrávající klíčové úlohy v kočičím těle (trávení, hojení, rozmnožování nebo produkce krevních buněk). Co se vitamínů a minerálů týče, vyvážená strava by měla obsahovat správný poměr mezi fosforem a vápníkem.

Jak vybrat kvalitní krmivo?
Trh nabízí různorodá krmiva pro kočky. Pravděpodobně ze všech krmiv se kočka nají (bude-li je žrát), ale některá z nich jí budou svědčit a jiná jí ke zdraví nepomohou. Která krmiva jsou tedy ta pravá? Smutnou pravdou je, že komerční krmiva, jež vídáme v reklamách, nejsou úplně nejvhodnější, stejně tak jako krmiva barvená či krmiva pro psy. Granule, konzervy a další potřeby pro kočky tedy určitě vybírejte podle kvality, nikoli podle ceny. Jakmile kvalitní krmivo naleznete, tak je nestřídejte s jiným. Aby nedošlo ke stereotypu, můžete kočce střídat příchutě dané značky.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..