Víte, jak probíhají dražby nemovitostí?

annca / Pixabay

Možná už i vás někdy zaujaly nabídky dražeb nemovitostí v exekuci, které slibovaly nákup soukromých nebo podnikatelských realit za velmi výhodné ceny. A zúčastnit se jich můžete i vy, stačí udělat první krok a najít si svou vysněnou nemovitost, kterou budete ochotni vydražit.

To můžete udělat hned dvojím způsobem. Běžné dražby nemovitostí probíhají nejenom v sídle pořadatele dražby, ale také přes internet. K účasti nepotřebujete žádné zvláštní povolení, podmínkou je pouze dosažení 18 let a svéprávnost.

Bez dražební jistoty to nepůjde

Dražební vyhláška mimo jiné stanoví, že u některých typů nemovitostí (platí to zejména pro exekuční dražby) je třeba ještě před aukcí složit na účet prodávajícího tzv. dražební jistotu. Tato částka se u různých dražitelů liší, proto se vždy zajímejte o podrobnosti dražby.

Pokud žádnou nemovitost nezískáte, budou vám zaslané peníze neprodleně vráceny na účet v plné výši.

Hlídejte si datum a čas

Dostupné nemovitosti v dražbě bývají na stránkách dražitele vyvěšeny zpravidla měsíc nebo ještě déle před zahájením samotné aukce. Můžete si tak vše v klidu prohlédnout, případně vybranou realitu navštívit i osobně. K dispozici je vám také telefonní číslo a e-mail pro případné dotazy.

Aukce začínají na čas a přihazuje se tak dlouho, dokud je zvyšována cena (u on-line aukcí běží obvykle dvouhodinový odpočet). Počáteční cena dražené nemovitosti dosahuje zpravidla 2/3 předpokládané hodnoty, takže nelze předem říct, jak výhodně nakoupíte. Je však vždy dobré mít svůj limit, přes který už nepůjdete.

Co ještě budete potřebovat?

Nechcete-li jít na aukci osobně, opatřete pověřené osobě ověřenou plnou moc. Pro dražby on-line je pak nutné vlastnit tzv. konvertované doklady pro ověření totožnosti. Tuto službu nabízejí například všechny pobočky CzechPoint.

Na doplacení nemovitosti máte dva měsíce

Na složení zbývajících financí u dražby nemovitostí v exekuci i těch ostatních dostanete přiměřeně dlouhou lhůtu. Ta se běžně pohybuje okolo dvou měsíců, takže máte dostatek času k zajištění potřebných finančních prostředků třeba za podpory rodiny nebo formou půjčky.

A to je pro začátek vlastně vše. Jaké nemovitosti jsou aktuálně k prodeji, si můžete ověřit třeba na stránkách www.drazba-nemovitosti.com. Jednoduše si vyberte tu svou a zapojte se do aukce. Není to vůbec složité!

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..