Úřad práce: Nejčastěji kladené dotazy uchazeči

S evidencí na úřadu práce je spjat proces, který zahrnuje několik kroků a splnění určitých podmínek. Orange Academy vám přináší odpovědi na nejčastěji kladené dotazy uchazeči na toto téma.

Úřad práce: Kdy a kam se mám přihlásit?

Ať už jste ukončili studium, dali jste výpověď z pracovního poměru, přerušili samostatně výdělečnou činnost nebo vám končí rodičovská dovolená, měli byste se přihlásit na úřad práce. Registrace je nutná v místě vašeho trvalého bydliště. Následně se můžete přehlásit na jinou pobočku.

Co si mám vzít s sebou?

Potřebné doklady a dokumenty, které budete na úřadě práce potřebovat, se odvíjejí od vašeho statusu. Jako studenti si nezapomeňte vzít s sebou doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání.

Po ukončení pracovního poměru budete potřebovat pro evidenci na ÚP občanský průkaz, výpověď, potvrzení o výši průměrného výdělku, evidenční list důchodového pojištění a zápočtový list.

Po přerušení či ukončení živnosti si s sebou vezměte potvrzení o přerušení (ukončení) vaší činnosti, potvrzení o době účasti na důchodovém pojištění, o době účasti na vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

V případě ukončení rodičovské dovolené po vás bude úřad práce požadovat potvrzení o ukončené náhradní době.

Co mě na úřadě čeká?

Na úřadě práce vás při evidenci čeká především vyplňování několika formulářů. Konkrétně se jedná o:

  • Žádost o zprostředkování zaměstnání,
  • Žádost o podporu v nezaměstnanosti,
  • Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti,
  • příp. Potvrzení zaměstnavatele o vyplacení odstupného.

Pracovníci ÚP si vás poté cca 1× za měsíc budou zvát na pravidelné schůzky, kde vám budou nabízet vhodné pracovní nabídky odpovídající vašim znalostem a zkušenostem.

Doporučujeme však rozhodit sítě a poohlížet se po volných místech na vlastní pěst. Vy sami nejlépe víte, jakou práci byste chtěli dělat a jaké podmínky požadujete. Navíc v případě odmítnutí nabízeného místa bez vážného důvodu můžete být z ÚP sankčně vyřazeni až na šest měsíců.

Co dělat, když chci změnit obor?

Chcete-li změnit obor, můžete úřad práce zažádat o proplacení rekvalifikačního kurzu! Musíte však splnit určité podmínky, nebo si kurz v rámci tzv. zvolené rekvalifikace uhradit sami. Orange Academy vám s celým procesem poradí. Kontaktujte nás!

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..