Potřebujete elektroinstalační krabice? Víme, na co si dát pozor

Electric Wiring Elektrik Wire  - image4you / Pixabay
image4you / Pixabay

Pokud plánujete rekonstrukci elektřiny, budou pro vás elektroinstalační krabice nezbytnými pomocnicemi, stejně jako kabelové lišty, podlahové přechodové lišty, parapetní žlaby apod.

Jde o elektrotechnickou součástku, jež se používá nejčastěji v pevných elektrických rozvodech o nízkém napětí. Pro použití v domácnosti nebo obdobných objektech jsou tedy ideální. A k čemu slouží?

Vyberte ty správné

Jednoduše do nich umístíte všechny prvky, jež jsou nezbytné pro správné a především bezpečné připojení kabelů a vodičů. Instalační krabice lze instalovat na zeď nebo pod ni, resp. pod omítku. A sehnat lze i typy určené do stropu či do podlahy, ale ty se pyšní poměrně specifickými parametry a při běžné stavbě je jen málokdy využijeme.

Chcete-li si pořídit krabice pod omítku, pak byste měli vědět, že není nutné je kupovat pouze jednotlivě. Máte-li kabelů a dalších prvků k instalaci více, pak se určitě podívejte po jejich vícenásobných variantách s víčkem nebo dokonce s víčkem a svorkovnicí.

Při nákupu krabice na zeď zase pátrejte po vysoké hodnotě krytí IP, která by měla být 55 a více (pokud je instalujete do koupelen a podobných náročných prostor). A z čeho jsou vyrobeny? Z velmi odolného polyvinylchloridu (PVC) se samozhášecí schopností a vysokou teplotní odolností od -5°C až po +60°C.

Náš tip: Speciální typy krabic představují také ty, které se instalují do sádrokartonu a dalších dutých příček. Zpočátku šlo tenký pozinkovaný plech, později i reaktoplasty. Aktuálně se pak kromě PVC používá také bezhalogenový PP, polyamid a  ABS.

Nakupujte vždy u expertů

Abyste však měli jistotu, že vaše elektroinstalační krabice splňují všechny potřebné normy a nijak vás neohrozí v oblasti bezpečnosti, nepořizujte je z tržnice ani z jiných pochybných zdrojů. Nejsou drahé, takže se určitě šetřit nevyplatí. A odborní prodejci vám navíc poradí i s jejich výběrem. A kam zamířit? Naším prověřeným tipem je e-shop E1.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..