Jak si užít dobré víno se vším všudy

Glass Wine Alcohol Solitude  - pmahon / Pixabay
pmahon / Pixabay

Víno je součástí našich životů již tak dlouho, že snad každý z nás zná alespoň ta nejzákladnější pravidla pro jeho servírování a vychutnávání. Byla by však škoda, kdyby vaše znalost skončila jen u těchto několika skromných bodů.

Vždyť dobře servírované víno umí něžně pohladit naše smysly a zároveň nabídnout žádanou chuťovou komplexnost. Tak proč se o takový zážitek dobrovolně připravovat? Ukážeme vám, na co při konzumaci vína určitě nezapomínat.

Jak dlouho by nám mělo dobré víno „chutnat?“

Nejdřív se podíváme na to, jak vlastně kvalitní nápoj poznáme. Ať už jde o sekty nebo červené víno, měli bychom se soustředit na doznívání chuti. Nejde o žádný tvrdý destilát, jehož glanc bychom si mohli užívat dlouhé minuty. I tak by se však doznívání chuti mělo prodloužit alespoň na půl minuty. Díky tomu poznáte, že ve sklence máte opravdovou kvalitu.

Když studovat aroma, tak vždycky třikrát

Jde vlastně o kouzlo prvního ochutnání. Pokaždé si jako první musíte přivonět – ale jenom jednou nestačí. Jakmile víno nalijete, využijte toho, že je sklenice zcela nehybná. Právě tehdy je totiž možné postřehnout ty nejjemnější prchavé vůně v čele s citrusovými tóny nebo bylinkami. Teprve poté následuje kroužení vínem ve sklenici, které k vašemu nosu vyšle vonné silice a oleje. A naposledy si přičichněte ještě i k prázdné sklenici. Zjistíte, v jakých sudech víno zrálo.

Servírovací etiketa vína všeho druhu

Chcete být za mistry v servírování vína v každé situaci? Stačí, když si zapamatujete několik základních bodů.

  • Bílé víno vždy držíme za stopku sklenice co nejníže, naopak červenému prospěje úchop pod samým dnem. Jde o správnou teplotu. Bílé víno je zkrátka milovník chladu.
  • A šumivé víno či šampaňské vždy otevíráme mírně nakloněné. Při otevírání točíme lahví (korek musí zůstat na místě). A vyhneme se klasickému bouchnutí. Je sice efektní, ale nežádoucí.

A kde kvalitní vína nakoupit? Vsadit můžete buď na dobrou vinotéku v okolí nebo prověřený internetový obchod. Vyzkoušejte e-shop Vinoadestilaty.cz s širokým výběrem kvalitních značek pro všechny příležitosti.

Wine Celebration Alcohol Drink - NIXON-RUIZ / Pixabay

NIXON-RUIZ / Pixabay

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..