Jak chovat neonky

Neonky (Paracheirodon innesi) jsou drobné rybky, které každého zaujmou svým nepřehlédnutelným neonovým zbarvením. Jsou to klidné, mírumilovné hejnovité ryby, které nemají velké nároky na prostor v nádrži a dobře se snáší s ostatními druhy ryb.  Pohybují se ve středních a spodních částech nádrže, kde vyhledávají tmavá stinná místa.

Neonky jsou všežravé, neokusují rostliny a produkují pouze malé množství tělesných odpadů. Jsou proto vhodné do společenských nádrží, které oživí a ozvláštní svým vzhledem.

Barva jako ochranná funkce neonek

Domovem neonek jsou temně zbarvené vody s tmavým dnem v jižní Americe. Ani tmavá voda by však neonky neochránila před jejich přirozenými nepřáteli. Ochranu jim zajišťuje právě jejich charakteristická neonová barva. Neonky se drží v hejnu, ve kterém mezi sebou díky jejich jasným barvám neztratí kontakt a zmatou tím nepřítele, který tak na ně nezaútočí.

Neonky samy o sobě nesvítí, ale odrážejí dopadající světlo. Čím větší je intenzita světla, tím se rybičky víc rozzáří. Jejich barvy nejlépe vyniknou v akváriu s mírným osvětlením a tmavým podkladem.

Akvárium pro neonky

Akvárium pro neonky by mělo mít obsah minimálně 60 litrů. Čím větší akvárium pořídíte, tím lépe. Ideální teplota vody by měla být podobná teplotě vody v Peru, odkud neonky pocházejí. Tedy 20 až 25°C. Tvrdost vody by měla být 10°dH a pH 5-7. Akvárium by mělo být osazeno rostlinami, které v akváriu vytvoří šero. Vhodné jsou plovoucí nebo nízké rostliny, které by měly být rozmístěné tak, aby mohly rybky volně plavat.

Výměna vody

Neonky vyžadují čistou vodu s velkým obsahem kyslíku. Důležitá je tedy kvalitní filtrace a pravidelná výměna vody. Vodu je potřeba měnit každý týden a vyměnit vždy asi 20% celkového obsahu objemu nádrže. Kolik vody je nutné měnit, záleží na počtu a druhu ryb, v nádrži chovaných. Při výměně většího množství vody, se změní chemické složení a teplota vody v akváriu, což může rybky stresovat a zhoršit jejich zdravotní stav a vybarvení. Rozdíl teploty vyměňované vody by měl být maximálně 2°C.

Správná výživa neonek

Neonky je možné krmit všemi druhy živé i zmrazené potravy, kterou se živí ve svém přirozeném prostředí – tedy larvami komárů, artemiemi nebo hrotnatkami. Krmivo můžete doplňovat i krmivy ve formě tablet a vločkovitým krmivem, aby jejich strava byla rozmanitá.

Soužití neonek

Neonky jsou hejnovité ryby a tedy je potřeba chovat je ve skupinách o minimálně 10-12 rybách. Pokud budete chovat neonek menší množství, budou se zdržovat především v dolní části akvária. Větší skupiny pak vytváří tzv. „školy“, které se pohybují ve střední části akvária. Bez problému je můžete chovat i s jinými druhy okrasných ryb, které mají podobné nároky na chov. Pozor však dejte na jejich výběr, aby neonky nepovažovaly za kořist. S neonkami můžete bez problémů chovat například živorodky, sumečky, platy nebo další tetry.

Nemoci neonek

Typickým onemocněním neonek je neonová nemoc, která se vyskytuje i u jiných druhů teter a parmiček. Neonovou nemoc způsobují paraziti, kteří se přenášejí napadeným krmivem, případně okusováním infikované ryby. Nemoc poznáte tak, že ryby jsou posázeny bílými skvrnami, mizí lesk neonek a dochází k zakřivení páteře. Neonovou nemoc zatím nelze léčit. Infikované ryby je nutné ihned přemístit do oddělené nádrže, aby nedošlo k nakažení ostatních ryb v akváriu.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..