Facebook jako fenomén dnešní doby

Obvykle ho vnímáme jen jako obyčejnou sociální síť, ale ve skutečnosti jde o široce rozvětvený společenský webový systém, který k tvorbě sociálních sítí slouží. Podporuje celou řadu funkcí a neustále se vyvíjí a zdokonaluje

Zakladatelem Facebooku je Mark Zuckerberg, mezi spoluzakladatele se pak počítá i Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin, Sheryl Sandbergová a Chris Hughes. Ke spuštění došlo 4. února 2004.

Facebook měl původně sloužit jen studentům Harvardu

A co bylo vlastně klíčovým popudem pro vznik tohoto kolosálního internetového obra? Prostá dohoda mezi nadaným počítačovým studentem Markem Zuckerbergem a bývalým studentem Harvardu Eduardo Saverinem.

Během prvních měsíců byl provoz omezen právě jen komunitou harvardských studentů. Velmi rychle se však rozšířil i na další univerzity, spadající do tzv. Ivy Legaue. Postupem času se pak Facebook.com otevíral i dalším školám a univerzitám. V České republice si mohli mezi prvními jeho výhod užívat třeba studenti Masarykovy univerzity. A dnešní licence, platná od 26. září 2006, umožňuje přístup jakémukoliv uživateli, který překonal stanovenou hranici třinácti let.

Vyzkoušejte kvalitní přírodní doplněk stravy Vimax pro povzbuzení intimního života.

Co všechno vlastně Facebook umí

Tento webový systém si svůj název odvodil od tzv. Facebooks, což jsou informační letáky, kolující mezi prváky v USA. Jejich účelem je bližší seznámení studentů. A přesně ke spojování lidí dnes Facebook slouží nejčastěji. Umí toho však mnohem víc:

  • Umožňuje tvorbu sociálních sítí.
  • Podporuje sdílení multimediálních dat.
  • Pomáhá lidem utužovat vztahy a vyhledávat vhodnou zábavu.

Dnes má Facebook více než dvě miliardy uživatelů, kteří mezi sebou navzájem sdílejí fotografie a videa, upozorňují se na zajímavé akce a události, připínají si věci na zeď, posílají si dárky a šťouchnutí, používají bazar a status bar a mnoho dalšího.

Text byly přeloženy celkem do 73 jazyků a v roce 2001 o něm dokonce vznikl film s názvem The Social Network, jenž se zabývá právě jeho úplnými začátky.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..