Aby pravda vyšla na světlo!

Pexels / Pixabay

Opět je na čase vyvrátit některé mýty, které je možné slyšet v souvislosti s LED žárovkami. Začněme třeba tím, že prý jsou LED žárovky drahé. Je sice pravda, že počáteční náklad je o něco vyšší než u klasických žárovek, ale z dlouhodobějšího hlediska na LED žárovkách jednoznačně peníze ušetříte. Jednak budete mít nižší provozní náklady, protože vaše spotřeba energie se výrazně sníží. Dále se pak budete moci spolehnout na to, že vaši LED žárovku nebudete muset mnoho let měnit. Její dlouhověkost je obdivuhodná.

Zcela běžnou praxí je životnost 15 let. V úvahu se také musí brát znatelné snížení ceny LED žárovek v porovnání s tradičními žárovkami, ke kterému za posledních pár let došlo. Zde již není nad čím přemýšlet.

Co je pravdy na tom, že má LED nekvalitní světlo? Vůbec nic. To, jak kvalitně žárovka zobrazuje barvy, oproti dennímu světlu, měří takzvaný Index podání barev – CRI. Hodnota CRI se udává v řadě čísel od 0 do 100 a LED produkty dosahují tradičně čísla 75-85. Nutno podotknout, že CRI denního světla je 100, takže rozdíl skutečně není příliš velký. U LED světla samozřejmě dochází k dalšímu vývoji, který by měl rozšířit počet světelných aplikací a tím pádem se i dále posunout směrem k hodnotám denního světla.

Další metody měření kvality světla

CRI samozřejmě není jedinou metodou, jak soudit kvalitu světla. Lidé dávají často přednost LED žárovkám, protože prý mají, oproti žárovkám halogenovým lepší barevný vzhled. Philips LED dokonce vyvinul vlastní způsob měření kvality světla. Jedná se o tzv. Optibin technologii.

Vyloženým nesmyslem je tvrzení, že by snad LED diody nebyly odolné proti vibracím. Výrobky LED společnosti Philips kompletně prošly vibračními testy v souladu s mezinárodně uznávanými standardy – IEC. Mýlí se i ti, kdo si myslí, že LED diody potřebují čas na zahřátí. To zdaleka ne. Naopak na rozdíl od jiných druhů žárovek LED diody svítí téměř okamžitě po rozsvícení.Mohou se také svévolně zapínat a vypínat, aniž by to mělo vliv na krácení životnosti.

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Jitka napsal:

    Musím říct, že LED technologie je opravdu bezvadná. Asi 2 roky zpět jsem si koupila vánoční LED osvětlení na mém oblíbeném eshopu https://www.a-market.cz/2569-vanocni-osvetleni-venkovni-vnitrni a celé 2 sezóny jsem s ním maximálně spokojená jak z hlediska barvy osvětlení, tak i kvality- po 2 sezónách pořád svítí všechny LED diody i přesto, že je osvětlení na stromě před domem.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..