Jak vypadá internetová dražba nemovitosti? Rozhodnout může i los

Ještě před několika lety bylo třeba, aby se všichni zájemci o dražbu jakékoliv nemovitosti shromáždili na předem určeném místě a v ten správný čas. Bohužel nezasvěcený člověk do zákonitostí tohoto systému jen zřídkakdy pronikl, a navíc nebyla tato forma dražby často výhodná ani pro majitele dotyčného objektu.

Problémem byly zejména exekuční dražby nemovitostí, při nichž se všichni zúčastnění předem dohodli na maximální možné částce, a také na tom, kdo nemovitost vydraží. Zcela tak byla popřena licitační část aukce, které měla vyhnat cenu co nejvýše.

Jak vypadá elektronický boj o nemovitost?

Ať už vám do oka padl rodinný domek, byt, rekreační objekt nebo třeba pozemek, postup je vždy stejný. Na internetových stránkách dražby se dozvíte, jaká je odhadovaná cena nemovitosti a také minimální částku, jíž je třeba zaplatit.

Získáte také přehled o všech dostupných dokumentech, které se k nemovitosti v dražbě váží a sami si tak snadno určíte, jakou částku chcete přihodit. Může jít o ono minimum, ovšem jestli o dražený objekt opravdu stojíte, může dokonce přesáhnout i ono odhadované maximum ceny nemovitosti.

U některých typů držeb předem netušíte, s kolika potenciálními zájemci soupeříte a jaké ceny jsou ve hře. Musíte tak zvolit příhoz v takové výši, aby byly vaše šance co největší. Pokud se na konci aukce sejde několik nejvyšších částek, rozhoduje se losem.

Dražbu sledujte až do konce

Ovšem existuje i jiný typ dražby nemovitostí. Během něho není pevně stanovena doba konce aukce. Pokud tedy někdo přihodí těsně před koncem limitu (a stává se to často), pak je aukce prodloužena (zpravidla o 15 minut) – vyplatí se tedy sledovat dění na webovém portálu opravdu až do poslední vteřiny. Ovšem počítejte s tím, že je-li zájem jiných dražitelů vysoký, může jít i o několikahodinové čekání.

Zajímavou možností jsou také dražby nemovitostí v exekuci. Pokud na nějakou takovou narazíte a zdá se vám příliš drahá, počkejte. Jestliže se nenajde žádný potenciální zájemce, bude tento objekt vystaven ještě čtyřikrát a pokaždé s nižší vyvolávací cenou. Ta se může dostat až na pouhých 25 % hodnoty nemovitosti. Počkat se vám tedy rozhodně vyplatí.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..