Umíte si vybrat malíře pokojů? A vyplatí se vám to vůbec?

stux / Pixabay

Když se řekne malování, většině z nás obvykle naskočí husí kůže. Stále ho totiž máme spojeno s množstvím nepořádku a tvrdé práce, která zabere nejméně víkend – mnohdy ještě více. Ale nemusí to být pravidlem.

Pokud si totiž vážíte svého času, zkuste si jen tak orientačně spočítat, kolik byste sami sobě zaplatili. Ovšem počítejte s tím, že potřebná doba bude u vás mnohem delší než v případě profi malíře, takže výsledná suma značně naskočí. A co víc, budete muset navíc zakoupit barvy, válečky, krycí fólie… Pokud tohle všechno spočítáte, pravděpodobně zjistíte, že pozvat si k sobě domů profesionála je nejenom rychlejší, ale leckdy i úspornější řešení. Zvláště nemáte-li v tomto oboru prakticky žádné zkušensoti.

Jak na výběr toho správného odborníka

Určitě vás potěší, že pokud vás zajímají třeba malíři pokojů Praha nebo v jiném velkém městě, nebudete mít s nedostatkem nabídek problém. Sem se totiž leckdy sjíždějí řemeslníci z širokého i dalekého okolí. Na vesnicích se pak vyplatí jít spíše po známosti, případně co nejdůkladněji pátrat po referencích na internetu.

Ale neměli byste se zajímat jen o seznamy realizovaných zakázek. Chtějte znát i podrobnosti – například to, zda je právě tento malíř pořádný a veškerou spoušť si po sobě i uklidí. Pokud ne, je docela dobře možné, že v nějakém směru odbývá i práci jako takovou. A i když se všechno na první pohled bude zdát v pořádku, nepříjemné překvapení může přijít třeba už za několik týdnů.

Ptejte se i na to, zda budou mít vaše místnosti co dočinění s moderními malířskými technikami. Oblíbené vápno rozmíchávané štětkou už totiž opravdu patří spíše do pravěku,

Aby byla zakázka přesně podle vašich představ

Rozhodně by však nemělo jít o pouhou komunikaci na dálku, zvláště máte-li o výmalbě pokojů nějaké specifické představy. Nemusíte si barvy kupovat sami a riskovat tak, že se trefíte do špatného materiálu nebo naopak zaplatíte zbytečně moc. Při osobní schůzce jednoduše sdělíte malíři své přání a představy, provedete ho po bytě a on už si následně poradí. Jestliže malíř takovýto benefit nenabízí, stojí jeho výběr minimálně za zamyšlení.

Počítejte předem – se vším

Chcete vědět, za je cena, kterou si odborník za výmalbu řekne, adekvátní? Pak si všechno propočítejte předem. Zjistíte tak, kolik barvy bude potřeba, k čemuž je samozřejmě nutné si připočítat i nějakou tu cenu za práci. I tak by se však cena neměla navyšovat o desítky tisíc. Opět se tady vyplatí vzít v úvahu i cenu vašeho času. A totéž platí i pro nátěry fasád  a další nezbytnosti.

S tímto bodem souvisí i tvorba rozpisu. Ne vždy totiž budete moci být malíři pokojů adekvátně k ruce. Proto si pro všechny případy připravte podrobný rozpis a seznamte ho sním. Průběžně tak můžete kontrolovat pokračující práce a zároveň si být jistí, že jste vy ani zvolený odborník na nic důležitého nezapomněli. Zjistíte také, zda se neodchylujete od časového rozvrhu, což by mohlo být v případě, že je malování součástí jiných prací na domě či bytě, velmi nepříjemné.

Do tohoto seznamu prací patří i použití konkrétních barev, a to nejlépe včetně jejich kódu. Nespoléhejte se na ústní domluvu, raději mějte všechno pěkně pojištěné předem. Hodí se také plánek místnosti se šipkami a popisy, kam která barva přijde. Umělecký dojem hoďte za hlavu, důležitá je praktičnost.

Náš tip: Nezapomeňte na to, že některé pokoje potřebují speciální druhy barev – např. koupelna (kde je třeba bojovat s neustálou vlhkostí) nebo kuchyně (kde mohou být problémem např. zbytky stříkajícího oleje ze smažení).

Kde si vybrat skutečné odborníky

Ze všeho nejdříve si udělejte představu, jaké možnosti se ve vaší lokalitě nabízejí. Vyzkoušet můžete třeba malířství a natěračství Aghammer. Bydlíte-li v Praze a v jejím okolí, získáte v rámci jedné společnosti opravdu široký rozsah služeb – od nátěrů až třeba po demoliční a bourací práce. Vaše cesta za vysněným bydlením tak může začít.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..