Prezentační audiovizuální technika: Jak správně vybrat tu nejlepší?

Prezentační audiovizuální technika se za poslední dekádu stala nedílnou součástí vybavení většiny firem. Důvod tohoto trendu je jednoduchý. Audiovizuální technika, zkráceně též AV technika, totiž několikanásobně zvyšuje efektivitu prezentací, porad a přednášek. I proto se při modernizaci klade důraz na kvalitní AV techniku nejen ve zmíněných obchodních společnostech, ale také ve školách. Jak ale vybrat tu nejlepší?

Proč si prezentační AV techniku pořídit?

Proč si AV techniku do firmy pořídit? Je vědecky dokázáno, že interaktivní prezentace, kterou audiovizuální technika umožňuje, poutá větší pozornost publika a díky širokým možnostem zvyšuje šanci tuto pozornost udržet po celou dobu. Nenuďte své posluchače suchým projevem a obohaťte jej o názorné ukázky v podobě obrázků, videí, či grafů!

201411_projector

Vhodný projektor je základem úspěchu

Při výběru prezentační audiovizuální techniky začněme od její nejdůležitější části, kterou je bezpochyby projektor. Jedná se elektronické zařízení, které přijímá a zpracovává obraz z PC nebo notebooku, a ten z digitální podoby následně promítá na určenou plochu, nejčastěji speciální plátno. Jak je patrné, projektor představuje základní stavební kámen AV techniky, na kterém se v žádném případě nevyplatí šetřit. Při výběru projektoru se zajímejte o následující vlastnosti:

Rozlišení projektoru

Za stěžejní vlastnost lze označit rozlišení projektoru. To určuje kvalitu promítaného obrazu. Platí zde jednoduché pravidlo: čím vyšší rozlišení projektoru, tím vyšší je i kvalita promítaného obrazu. Bohužel, přímo úměrně se zvyšujícím se rozlišením roste i cena projektoru. I v případě, kdy váš budget na nákup prezentační audiovizuální techniky není zrovna velký, doporučujeme při koupi vybírat mezi projektory s rozlišením minimálně 1280 x 1024, které poskytují alespoň minimální použitelnou kvalitu obrazu.

Technologie projektoru

Co se technologie projektoru týče, rozlišujeme zde tři základní druhy. DLP, LCD a nejmladší LED technologii. Obecně nelze určit, která ze zmíněných je nejlepší volbou, protože jak technologie DLP, tak i LCD a LED mají každá své plusy, stejně jako mínusy. DLP nabízí kvalitní obraz s čistými barvami, což bohužel poznáte i na výrazně vyšší ceně. Horší obraz generuje LCD projektor, který je ovšem levnější a zároveň uživateli poskytuje více funkcí. LED technologie si získává své zákazníky hlavně díky dlouhé životnosti, která je ovšem vykoupena taktéž vyšší cenou.

Svítivost

Nelze obecně doporučit konkrétní svítivost, kterou by měl váš nový projektor disponovat. Záleží totiž jak na velikosti promítaného obrazu, tak i množství okolního světla a velikosti místnosti, do které projektor instalujete.

Projekční vzdálenost

Projekční vzdálenost vybírejte podle vzdálenosti, která bude váš projektor dělit od promítací plochy. V tomto ohledu hraje roli i velikost plátna, respektive promítaného obrazu.

Náklady na provoz

Naposled, ale v žádném případě ne v poslední řadě, se zajímejte o ekonomickou stránku věci, tedy náklady na provoz projektoru. Bohužel, ty jsou u každého typu projektoru individuální a roli zde hraje například i použitá technologie. Nejmenší spotřeba energie se objevuje zpravidla u LED projektorů.

multimadialni-ucebna

 

Promítací plocha

I kdybyste si pořídili ten nejdražší projektor na světě, nebude vám to nic platné. Tedy v případě, že vám v místnosti bude chybět promítací plocha. Jak je patrné z názvu, právě na ní projektor promítá digitální obraz pocházející z počítače, či notebooku. V případě promítací plochy můžeme vybírat ze tří variant – zeď, tabule a plátno.

Promítání na zeď

Nejlacinější způsob představuje promítání na zeď. Cena této varianty se negativním způsobem projevuje na kvalitě promítaného obrazu, který charakterizuje nižší jas i kontrast obrazu. Pokud však již při pořizování audiovizuální techniky počítáte s promítáním na zeď, přizpůsobte tomu i výběr projektoru. Některé modely jsou uzpůsobeny pro promítání na barevnou zeď, a to v obstojné kvalitě.

Promítání na projekční tabule

Nejčastěji se jako promítací plocha prezentační audiovizuální techniky objevuje projekční tabule. Největší výhoda projekční tabule je její univerzálnost – nejenže slouží jako promítací plocha, ale zároveň ji lze využívat jako běžnou tabuli, na kterou se píše speciálním, smazatelným fixem. Tyto projekční tabule se proto stávají praktickými pomocníky nejen ve firmách, ale také ve školách. V případě projekčních tabulí rozlišujeme dvě varianty dle povrchu – lakované projekční tabule a keramické projekční tabule. Lakované projekční tabule jsou levnější, ovšem pokud bude tabule hojně využívaná (3 a více smazání za den), vřele doporučujeme investovat více a pořídit spíše keramickou projekční tabuli, u které oceníte její odolnost.

Projekční plátno

Projekční plátno perfektně poslouží jako promítací plocha. Nic víc, nic míň. Nemůžete na něj sice psát, jako v případě projekční tabule, ale za to jej můžete umístit prakticky kamkoliv a navíc si vybrat ze široké škály nabízených modelů. Existují přenosná plátna, plátna na zeď a rolovatelná plátna. V dnešní době jsou nejvyužívanější elektricky navíjená plátna, která jsou po stisknutí vypínače během několika sekund připravena k použití. Stejným způsobem je lze bez sebemenší námahy navinout zpět tak, aby vám nepřekážela, či zbytečně nepoutala pozornost posluchačů.

audiovizualni-technika6

Audiovizuální technika a její instalace: Obraťte se na odborníky

Po koupi AV techniky zbývá ještě jeden, avšak prakticky stejně důležitý krok, a to umístit a zprovoznit všechna zařízení. Instalaci audiovizuální techniky vyžaduje odborné znalosti a praktické zkušenosti, proto doporučujeme tuto činnost nechat na profesionálech. Vyhnete se tak zbytečným problémům. Audiovizuální technika vyžaduje správnou instalaci, údržbu a případně i servis. Jedině tak vaše investice nepřijde nazmar a jedině tak budete jejích služeb moci využívat po dlouhá léta. A jak již bylo výše napsáno, přínos prezentační audiovizuální techniky je nepopsatelný. Minimálně, co se do efektivity prezentování týče!

 

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Dany napsal:

    To plátno je také potřeba umět vybírat 🙂 A zde je pěkný článek, jak na to: http://www.consulta.cz/vybirame-projekcni-platno-do-skoly-a-zasedacky 🙂

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..