Pracovní obuv – její typy a specifika výběru

Pracovní obuv patří mezi nejdůležitější části ochranného oděvu. Každá obuv je specifická vzhledem ke způsobu a podmínkám použití. Na základě toho vás chrání před úrazem či jiným zraněním. Správná a kvalitní obuv by měla být nejenom praktická, ale také pohodlná, aby nebylo přetěžováno vaše chodidlo.

Základní rozdělení pracovní obuvi:

 • Kotníková pracovní obuv
 • Vysoká pracovní obuv
 • Pracovní sandály
 • Polobotky
 • Galoše a gumové holínky
 • Pantofle

Pracovní kotníková obuv

Kotníková pracovní obuv (někdy též nazývaná farmářky) efektivně chrání a poskytuje kotníku maximální pevnost. Ideální je volit model s protiskluzovou podrážkou a ocelovou tužinkou ve špičce. Tato pracovní obuv se používá v oblasti stavebnictví, zemědělství, při práci ve skladech, dopravě, strojírenství a dalších průmyslových odvětvích. Mezi hlavní výhody patří vysoká ochrana a dokonalá fixace kotníku. Některé modely se vyznačují odolností proti vodě či odolností proti propíchnutí. V nabídce nechybí zimní modely se zateplením.

pracovní obuv-kotnikova

Pracovní polobotky

Díky své univerzálnosti se uplatňují v širokém spektru odvětví. V oblasti strojírenství a stavebnictví volte celokoženou a voděodolnou variantu. Volit můžete také obuv, která má ocelovou špičku či podrážku odolnou proti olejům. Z hlediska použití jsou pracovní polobotky vhodné dále do zemědělství, práci ve skladech, dopravě, strojírenství, kovovýrobě atd. Mezi další vlastnosti této obuvi patří protiskluzová podrážka, odolnost proti vodě nebo reflexní úprava. Vždy ale záleží na konkrétním modelu.

pracovní obuv-polobotky

Pracovní vysoká obuv

Vysoká pracovní obuv kompletně ochrání váš kotník i holeň, je vhodná na zemědělské práce, v oblastech těžkého průmyslu, ale také na práce nebo procházky v přírodě. Varianty s protiskluzovou podrážkou zajistí vyšší stabilitu. Pro zimní měsíce existují také modely se zateplením. Vysoká pracovní obuv se využívá dále ve stavebnictví, skladech, kovovýrobě, strojírenství apod. Mezi výhody této obuvi patří kromě vysoké ochrany také tužinka ve špičce, reflexní úprava nebo odolnost proti vodě.

pracovní obuv-vysoka

Pracovní sandály

Pracovní sandály jsou ideální pro práci v letních měsících. Díky prodyšnosti vaše nohy nebudou trpět ani při vysokých venkovních teplotách. Jistě také oceníte jejich snadné obouvání a v kombinaci se zavřenou patou se vám nevyzují. Využívají se zejména v zemědělství, potravinářském průmyslu, skladech, strojírenství apod. Hlavními výhodami jsou jejich prodyšnost, snadné nazouvání, existence modelů s protiskluzovou podrážkou či reflexní prvky.

pracovní obuv-sandaly

 

Pracovní holínky

Stejně jako běžné holínky jsou i ty pracovní vysoce odolné proti vodě a vlhkosti. Díky použitému materiálu se jednoduše udržují. Pracovní holínky mohou mít různou výšku i materiál. Zpravidla se používá guma (kaučuk) nebo PVC. Podrážka by měla být silná a pevná s výrazným vzorkem. Používají se hlavně ve stavebnictví, zemědělství a potravinářství. Díky své výšce ochrání velkou část nohy, efektivně chrání proti vniknutí vody a vlhkosti. V nabídce naleznete i zateplené varianty určené pro zimní období, nebo například holínky dřevorubecké, které jsou určené do lesa. Tyto holínky disponují ocelovou tužinkou ve špičce, ocelovou stélkou a ochrannými vrstvami ze speciální kaučukové směsi proti riziku pořezání motorovou pilou.

pracovní obuv-holinky

Zdravotní pracovní bílá obuv

Jak už název napovídá, využívá se nejčastěji ve zdravotnictví, ale je vhodná také do potravinářského průmyslu a do gastronomie. Mezi hlavní klady této obuvi patří snadné nazouvání a protiskluzová podrážka, která však není samozřejmostí u všech modelů. Některé modely disponují tužinkou ve špičce a tlumící mezipodešví. Tato obuv se vyznačuje vysokou kvalitou a dobrými ortopedickými účinky na chodidlo.

pracovní obuv-zdravotní

Pracovní pantofle

Díky své stavbě jsou pracovní pantofle vysoce prodyšné a snadno se nazouvají. Používají se při práci ve skladech, kancelářích nebo potravinářském průmyslu. Velmi často se používají také například v kosmetických salonech, přestože zde hrozí riziko upuštění předmětu. Pracovní pantofle bývají tvořené koženým svrškem a korkovou podešví doplněnou o podrážku z pěnové pryže. Některé modely jsou opatřeny také protiskluzovou podrážkou nebo dokonce tužinkou ve špičce.

pracovní obuv-pantofle

 

Treková obuv

Trekovou obuv využijete zejména při odpočinkových aktivitách, jako je třeba pěší turistika, ale také v náročných pracovních podmínkách. Vysoká treková obuv ochrání vaši nohu a zafixuje kotník. Některé modely navíc disponují oddělitelnou stélkou, kterou lze anatomicky vytvarovat přesně podle klenby vaší nohy. Bota tak perfektně padne a pohodlně se nosí. Samozřejmostí je odolnost proti vodě a vlhkosti, také by měly být opatřeny protiskluzovou podrážkou, někdy taktéž antistatickou.  Některá treková obuv splňuje bezpečnostní normy na obuv pracovní, je tudíž využívána i v řadě zaměstnání.

pracovní obuv-trekova

Základní kritéria výběru

V první řadě musíte brát ohled na pracovní prostředí, ve kterém pobýváte. Pak už si můžete vybírat z modelů s nejrůznějšími praktickými vlastnostmi pro co nejpohodlnější a maximálně bezpečnou chůzi.

Přehled hlavních aspektů pracovní obuvi

 • tužinka ve špičce – vhodné tam, kde je zvýšené riziko pádu těžkých předmětů
 • voděodolný svršek – ideální pro práci venku a ve vlhkých prostorách
 • protiskluzová podrážka a podrážka odolná olejům – zvyšují bezpečnost při práci s oleji a pohonnými hmotami venku i vevnitř
 • antistatická podrážka – ideální při práci s elektřinou
 • obuv s podešví odolná proti propíchnutí – chrání proti propíchnutí, vhodná do stavebnictví či strojírenství
 • reflexní prvky – univerzální atribut, optimální zejména při práci venku za špatné viditelnosti či v noci
 • zateplení – nutnost při práci v zimních měsících, či při práci v chladných prostorách.

Značky pracovní obuvi

Z bohaté nabídky značek si vybere i ten nejnáročnější zákazník. Pořídit si můžete například pracovní obuv značky Panda, Heckel, Prestige, Black Knight, Boots, CRV, Červa, Delta, Dunlop, Fridrich a Fridrich, OS, Raven, Safeway, Sioen, Tipa, U-power nebo Wintoperk.

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

 1. jan napsal:

  Dobrý den, jsou holínky vhodné do lesa na práci s pilou? A ještě jedna otázka, zda-li jsou zateplené? Děkuji

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..