Osobní bankrot nebo mimosoudní oddlužení?

Mimosoudní oddlužení je většinou spíše jen pomoc s řešením dluhů
stux / Pixabay

Ve chvíli kdy se dostanete do situace, kdy nezvládáte splácet svoje dluhy a další závazky, tak by se vám určitě hodilo nějaké řešení jak se dostat ven z dluhové pasti. Jednou z takových možností je i osobní bankrot. Ten se řídí pravidly a podmínkami, které určuje insolvenční zákon.

Osobní bankrot u soudu

Pravidla pro oddlužení fyzických osob jsou poměrně přísná a tak se není co divit, že na tuto formu oddlužení dosáhne jen malé procento žadatelů. Zákon o oddlužení totiž požaduje, aby měl dlužník pravidelné příjmy anebo nějaký majetek, který by bylo možné prodat a z výnosu uspokojit jednotlivé pohledávky.

Už tohle je často nepřekonatelná podmínka pro většinu žadatelů. Lidé co mají vysoké dluhy, a uvažují o návrhu na osobní bankrot, za sebou již většinou mají i několik exekucí. Dost často jsou i bez práce nebo bez větších příjmů. Není také výjimkou, že jsou odkázáni jen na sociální dávky a nemají tak žádný majetek nebo příjmy. V takových situacích pak soud oddlužení nepovolí.

Mimosoudní oddlužení

Právě pro tyto dlužníky existuje celá řada nabídek od firem, které nabízejí mimosoudní oddlužení. Tady se ale většinou jedná o něco úplně jiného než to co je oddlužení fyzických osob podle zákona. Mimosoudní oddlužení je většinou spíše jen pomoc s řešením dluhů. Někdy se jedná o nebankovní firmy, které jsou schopné poskytnout půjčky na provedení konsolidace stávajících dluhů a jejich sloučení do jednoho velkého, který se pak splácí právě v této firmě.

Další nabídky pak požadují to, aby dlužník měl nějaký majetek většinou je požadována zástava nebo rovnou prodej nějaké nemovitosti, která je v majetku dlužníka. V neposlední řadě pak firmy nabízejí pomoc při splácení dluhů, ale to znamená pouze to, že peníze posíláte této firmě a tak je pak rozděluje jednotlivým věřitelům. V praxi to může mít výhodu hlavně v tom, že podobná firma je schopná dojednat lepší podmínky splácení jednotlivých dluhů. Nevýhoda, kterou má podobné mimosoudní oddlužení je pak hlavně v tom, že platíte další peníze této firmě za jejich služby.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..