Nepleťte si pojištění nemovitosti a domácnosti, mohli byste být nepříjemně překvapeni

Hand Lifebuoy Buoy Drowning Life
mohamed_hassan / Pixabay

I někteří nebankovní poradci nemají leckdy jasno v tom, jak se od sebe obě služby liší. A přitom až na pár výjimek jde o definici poměrně jednoduchou. Pojďte si tedy spolu s námi prověřit, zda ji chápete správně.

V zásadě lze jako nemovitost počítat vše, co nemůžete nikam přenést. Obvodové zdi vašeho domu a střecha jsou samozřejmě jasné. Ale co třeba taková kuchyňská linka? Platí, že pokud je připevněná ke stěně, pak se do pojištění nemovitosti počítá, jinak jde o jasný produkt pro pojištění domácnosti. To se stará právě o vnitřní vybavení.

Pojištění nemovitosti – co všechno zahrnuje?

Mezi další málo známé výjimky, jež se „svezou“ v případě škody na stejné vlně jako vaše nemovitost, se počítá i vybavení koupelny (vana, záchod, umyvadlo apod.), součásti pevně spojené se zdí (příčky, radiátory, obklady nebo třeba dlažba) a také oblíbené vestavěné skříně. Zahrnete-li tyto položky do pojištění domácnosti, obvykle za ně sice něco dostanete, ale finanční kompenzace vám bude výrazně krácena.

A jak je na tom domácnost?

Proti poškození si můžete ochránit veškeré vnitřní vybavení bytu (včetně vestavných spotřebičů), ale i osobní věci (umělecké obrazy, vybavení na sporty, hobby dílnu apod.) a samozřejmě peníze a cenné předměty.

Zaměřte se i na pojistnou částku

Jakékoliv pojištění majetku má své jasně dané limity. Především myslete na to, že předměty, které jste ze soupisu pro pojistné účely omylem nebo záměrně vynechali, vám pojišťovna při případné škodní události neproplatí (a s tím souvisí i pravidelná aktualizace pojistných smluv). Šetřit v první fázi se proto rozhodně nevyplácí. Ceny nemovitostí pak nastavte tak, aby odpovídaly současné situaci na trhu (tzn. musíte dostat jako pojistné plnění takovou částku, za jakou byste si mohli pořídit obdobné bydlení).

Více se o limitech pojištění majetku a horkých tipech pro jeho využití dozvíte třeba na specializovaném webu Ergo.cz.

Nepleťte si pojištění nemovitosti a domácnosti, mohli byste být nepříjemně překvapeni

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..