Jak udržovat zahradní nábytek?

Zahradní nábytek
edar / Pixabay

Zahradní nábytek je mnohonásobně více namáhaný než ten interiérový, neboť musí kromě běžného užívání zvládat také déšť, vítr a ostré slunce. Aby tedy vypadal stále jako nový, je potřeba o něj správně pečovat. Ne každý majitel ale ví jak na to. Pokud mezi ně patříte, čtěte pozorně následující řádky.

Jak udržovat dřevěný nábytek

Dřevěný nábytek je vhodný před i po sezoně udržovat pomocí mořidel, vosků a regeneračních olejů. Na teakový nábytek je pak vhodné použít olej speciálně pro ochranu zahradního nábytku z teakového dřeva. Na čištění masivního a dýhovaného dřevěného nábytku jsou nejlepší prostředky na alkoholové bázi. Vodu přitom používejte co nejméně, dřevu neprospívá.

Unsplash / Pixabay

Jak udržovat kovový nábytek

Zahradní nábytek z kovu především musíte chránit před rezivěním. Pokud na něm objevíte rezavá místa, opatrně je obruste jemným smirkovým papírem a opravte pomocí lakovací tyčinky na drobné opravy laku. Pro běžnou údržbu postačí čistá voda, případně mýdlová voda bez saponátu a jemný hadřík.

Jak udržovat proutěný a ratanový nábytek

Proutěný nábytek vydrží velmi dlouho, pokud není vystaven přímým povětrnostním vlivům. Je proto vhodné jej umisťovat na zastřešené terasy, případně schovávat v době kdy jej nepoužíváte. Proutěný nábytek, stejně jako ratanový nábytek, můžete běžně udržovat jednoduše pomocí vlhkého hadříku. Na výplety můžete použít kartáček z měkkých žíní nebo vysavač. U proutí pak na oživení barvy můžete použít leštěnku na nábytek.

eak_kkk / Pixabay

Jak udržovat plastový nábytek

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, plast má velmi citlivý povrch. Není proto vhodné používat jakékoliv drsné hadříky, houbičky nebo tekuté písky. Jinak povrch již nikdy nebude hladký, a bude se stále více špinit. Nejvhodnější je čistič určený přímo na plasty a vlhký jemný hadřík – ovšem hned od začátku, dříve než se jeho povrch poškodí.

KRiemer / Pixabay

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Míša napsal:

    Já mám výhodu 🙂 Mám umělý ratan a ten se udržovat nemusí, jen ve škaredém počasí sundám polštářky. A přežije i mrazy. A přitom třeba oproti plastovému nábytku atd vypadá skvěle. http://www.nabytek-ratan.cz/home/205-present.html

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..