Jak správně vybrat podlahu – rady a tipy

Podlahu v interiéru byste měli vybírat nejen podle jejího stylu a krásy, ale také podle praktických vlastností.

Dobře vybraná podlaha musí zajišťovat zdravé a komfortní chození pro všechny členy rodiny a zároveň by se měla snadno udržovat. Samozřejmostí je i dobře omyvatelný povrch. Výběr podlahy se liší podle profilů uživatelů domácnosti – jinou podlahu bude chtít rodina s malými dětmi a jinou zase starší pár. Interiéry, kde se pohybují domácí zvířata jsou úplně samostatnou kapitolou. Při výběru je tedy důležité zohlednit všechny tyto uvedené faktory.

Vinylová podlaha – je levná, pohodlná a praktická

Vinylová podlaha se v současnosti řadí k velmi oblíbeným podlahovým krytinám. Pomalu však ustupuje prodej v klasických rolích a čím dál častěji můžete narazit na mnohem praktičtější možnost, kterou je pruh, dílec či lamela. Vinylová podlaha se na povrch především lepí, a proto potřebuje skutečně dokonale rovný podklad. Položit ji můžete také na volno, kdy u rolí je to možné do cca 20 m2 a dílce se mohou pokládat na volno, pokud mají zámkový spoj. Vybrat si můžete ze široké palety barev a vzorů. Navíc je to finančně velmi dostupný materiál, který je k dostání i v dokonalých imitacích dřeva. Oproti dřevu je však velmi voděodolný. Velkou výhodou vinylu je to, že když se vám nějaké místo poškodí, můžete ho poměrně snadno vyměnit, aniž byste museli rozebírat půl místnosti, jako např. u laminátových podlah. Velkým bonusem je výrazně snadná údržba. „Neklape“ při chůzi, a díky opravdu věrným imitacím přírodního materiálu vám doma vykouzlí příjemný pocit tepla a pohodlí. Přesto že se zdá, že její pokládka je snadná, je vždy lepší si přizvat odborníka. Odborným lepením se eliminuje riziko vzniku případných bublin a trhlin. Ti kdo však mají rádi naprosto přírodní materiály a jsou příznivci eko stylu, by se tomuto typu podlahy měli raději vyhnout a sáhnout třeba po přírodním marmoleu.

Linoleum/Marmoleum spolehlivost a podlaha na vždy

Často si lidé pletou linoleum/marmoleum s vinylovou podlahou. Ve skutečnosti je však linoleum/marmoleum vyrobeno z úplně jiného materiálu (lněného oleje, pryskyřice, dřevité moučky a dalších sloučenin).

Vinylová podlaha

Vinylová podlaha

Tato podlaha má velkou výhodu v tom, že může být vyrobena v jakékoliv barvě, vzoru a tloušťce. Řadí se mezi velmi praktický materiál, který si můžete koupit, podobně jako vinyl, v pruzích a na podlahu jej pevně přilepit. Dá se ovšem koupit i v zaklikávacích dlaždicích nejčastěji v rozměrech 30×30 a 30×60 cm. Linoleum/marmoleum se hodí do každého moderního interiéru a jedná se o spolehlivý a trvanlivý materiál. Díky široké barevné škále a dlaždicovému systému si můžete sestavit vlastní design podlahy a s tvorbou si skutečně „pohrát“. Jedinou nevýhodou dlaždic je to, že při zatopení nějakým neopatrným sousedem nebo z jakýchkoliv jiných důvodů, vás čeká náročnější oprava. Pokládat linoleum nezvládne každý a je lepší si přizvat na pomoc odborníka.

Laminátová podlaha – dokonalá imitace a jednoduchá péče

Velmi oblíbeným řešením je stále laminátová podlaha, zejména díky její praktičnosti a finanční dostupnosti. Svými vlastnostmi dokáže dokonale imitovat dřevěný obklad, aniž by se musela udržovat stejně náročně a pečlivě, jako skutečné dřevo. Lamináty se skládají z lepených vrstev a na povrchu mají různé barvy a vzory. Šikovní kutilové si zvládnou tuto podlahu položit i sami. Co se týče údržby, stačí vám vlhký hadr či mop. Nevýhodou laminátu je fakt, že na rozdíl od skutečných dřevěných podlah, které se mohou po čase přebrousit, aby zase vypadaly jako nové, se tyto postupně poškodí natolik, že se musí vyměnit, a to už je o něco náročnější než třeba výměna vinylových pruhů.

PVC vinylová podlaha

PVC vinylová podlaha

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..