Co to je vysokotlaký čistič?

Vysokotlaký čistič (u nás znám pod zkratkou „VAP“) je vysokotlaký vodní rozstřikovač, který se dá použít na odstranění starého nátěru, bahna, prachu a jiné špíny ze všech možných povrchů, např. z domů, vozidel, zahradních povrchů, nábytku a dalších.

Síla čističů se může samozřejmě lišit a udává se většinou v barech, pohybuje se nejčastěji mezi hodnotami od 5 až do 200 barů v závislosti na druhu využití.

Menších hodnot budou dosahovat domácí čističe, které jsou většinou v plně mobilní podobě, která je velice jednoduše přenosná a je tedy ideálním pomocníkem do zahrady. Nejsilnější vysokotlaké čističe už tak přenosné nebývají. Většinou jsou v podobě náklaďáku, který má místo korby cisternu na vodu a motor, který žene vodu rychlostí i větší než 200 barů.

I když se výkon zahradního vysokotlakého čističe může zdát naprosto zanedbatelný je nutné s ním zacházet velice opatrně, neboť i zahradní čističe mohou mít u vývodu vody sílu, která je schopna oddělit maso od kosti, proto se doporučuje nepůjčovat čističe dětem a využívat dostupných ochranných prostředků (zejména rukavic, ochranných brýlí).

Z čeho se skládá vysokotlaký čistič?

Vysokotlaký čistič se skládá ze tří nejdůležitějších částí: Motoru, vysokotlaké hadice a takzvané pistole (která slouží pro směrování proudu vody a ke spuštění celého mechanismu pomocí spouště). Motory můžou mít různou podobu a jsou poháněny buď energií elektrickou, benzínem anebo naftou.  Přítok vody je zajištěn hadicí napojenou na domácí zdroj vody, které motor čističe přidá svým motorem požadovanou sílu a přemění ji na velmi účinnou zbraň proti jakýmkoliv nečistotám.

Pistole se dají také modifikovat a existuje větší množství násad pro různé účely. Například můžeme použít nástavec, který zajistí silný proud, koncentrovaný pouze do jednoho místa plnou silou a nebo využít nástavce, který vodu tvaruje do jakéhosi trojúhelníku, kterým můžeme jednodušeji čistit větší plochy.

Klasické domácí čističe se zapojují do obyčejné elektrické zásuvky a využívají studenou vodu, kterou dokáže na cíl vystřelit tlakem 140ti barů. Silnější a spalovací motory mohou dosáhnout až dvojnásobného tlaku, ale není tak ekologický a bývá několikanásobně těžší.  Některé modely umějí produkovat vodu teplou, která bývá účinnější při odstraňování olejnatých a odolných skvrn.

V zimě využijete na čištění pozemku sněhové frézy, nebo kultivátor a o zahlazení špíny se většinou postará sníh, ale co až sníh roztaje a vaší zahradu pokryje nános špíny, jste připraveni?

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..