Revize elektroinstalací – na co se připravit

Obsah článku
Revize elektroinstalací není v současné době nic neobvyklého. Důvodem je především to, aby se zachovala celková bezpečnost jak různých bytových jednotek, tak i objektů, nebo jejich společných prostor. Pokud začneme tím, kdy je potřeba revize elektroinstalací, jsou podmínky různé. Pokud jde v podstatě o klasickou funkčnost a bezpečnost elektrických zařízení, měla by být pravidelně kontrolována na základě revizí elektrických zařízení. Intervalem je zde lhůta pěti let. Pokud se jedná o místa rizikovější, třeba prádelny a sauny, je třeba kratší interval. Hlavním důvodem, kdy lidé revizi elektroinstalací však potřebují, je chvíle, kdy došlo k úpravě elektroinstalace. Například vlivem rekonstrukce, nebo jiného zásahu. Právě zde je tento krok v podstatě nezbytný. A na co je třeba se připravit? Podívejte se s námi.
Dokumentace je základ
Určitě je třeba nezapomenout také na to, že je dobré mít k dispozici potřebnou dokumentaci. Ideální je rozhodně projekt, který reviznímu technikovi mnohé usnadní. Právě on je tou osobou, která bude potřebovat znát všechny detaily, které s elektřinou souvisí. A to konkrétně i s tím, kudy je přesně vedena, nebo co vše bylo použito. Právě dokonalá projektová dokumentace, popřípadě jiné nákresy jsou rozhodně tím, co byste si měli připravit. Pamatujte na to, že pokud vám elektroinstalaci dělal profesionál, určitě k nim nějakou dokumentaci dodal. A právě ta bude zajímat revizního technika. Pokud byla elektroinstalace dělána svépomocí, dokonce možná i od člověka bez příslušné vyhlášky, může to být problém.
Rozlišujte výchozí a pravidelné revize
I toto je velmi důležitý fakt, na který je nutné myslet. Dnes totiž existují hned dva druhy revizí a je proto dobré dát si pozor, kterou budete poptávat. Tou první a základní je dnes výchozí revize. Jedná se o kontrolu, která musí být provedena vždy před tím, než budou zapojeny jakékoliv spotřebiče do elektrické sítě. Dříve je zkrátka a jednoduše zapojit nemůžete. Na toto je dobré myslet třeba i novostaveb, nebo po rekonstrukcích bytů. Druhou možností jsou takzvané pravidelné revize. Jak jsme uvedli, mají v klasickém případě pětiletou lhůtu. Jakmile jsou provedeny, měl by revizní technik vystavit také zprávu. Tu je velmi důležité si uschovat, jelikož může posloužit jako důležitý budoucí důkaz v případě havárie, nebo úrazu elektrickým proudem.
Revize podle platných zákonů
Pozor si dejte také na to, aby byla vaše elektroinstalace zapojena přesně tak, jak to vyžadují konkrétní normy. Jedině tak máte jistotu, že bude revize v pořádku. V opačném případě revizní technik nemusí elektroinstalaci schválit, což povede k nutnosti změny a často i předělání konkrétních rozvodů v objektu. Pokud jsou zákony, které by si měl nastudovat každý provozovatel elektrického zařízení, potom se jedná o zákon č. 262/2006 Sb, nařízení vlády č. 101/2005 Sb a nařízení vlády č. 378/2001 Sb. Pokud jde o revize samotné, tak je důležitá hlavně norma ČSN 33 1500 spojená s revizí elektrických zařízení. V potaz může být brána také norma ČSN 33 1610, která souvisí přímo se samotnými elektrickými spotřebiči.
Nutná může být i revize hromosvodů
I když se na ni často zapomíná, i ta může být v současné době celkem potřebná a mnohdy také nutná. Je třeba ji realizovat ve chvíli, kdy dojde k zásahu blesku do vašeho objektu. Dobré je nechat revizí projít i starší hromosvody, jelikož v poslední době se požadavky na systém ochrany před bleskem oproti minulosti poměrně výrazně změnily. To, co samozřejmě budete potřebovat, je spolehlivý revizní technik. Jejich seznam lze najít ideálně na internetu. Zde platí, že výběr je poměrně rozsáhlý, stejně jako platí, že ceny za danou službu nejsou zase až tak vysoké.