Bóje a signalizační bójky

cocoparisienne / Pixabay

Bójky by měly patřit k nezbytnému vybavení každého potápěče, bez ohledu na to, jestli se potápí s přístrojem nebo na nádech. V mnoha zemích jsou povinné a potápěč se bez nich vystavuje riziku postihu. Potápěčské bóje a bójky označují prostor, v němž probíhá potápění, na otevřené vodě upozorňují další plavidla, která by Vám mohla ublížit, na přítomnost potápěčů a přikazují zachovat určitou minimální vzdálenost. Bóje tedy mají svůj důležitý význam, dávají o Vás vědět jak ostatním potápěčům, tak lidem na břehu či na lodi. Používání bójky může zachránit nejen zdraví, ale bez nadsázky i Váš život. Investice do ní se tak rozhodně vyplatí. Na běžné potápění postačí lehké, kompaktní bójky ve tvaru kruhu nebo torpéda.

Bóje v jasně oranžové barvě jsou určené především pro freediving, jsou dobře viditelné, jejich součástí by měla být teleskopická potápěčská vlaječka. Bójky jsou nafukovací, což je velkou výhodou hlavně pro přepravu, snadno se vejdou do každé tašky, jsou lehké a skladné. Díky použitým materiálům jsou velmi odolné, nenasákavé a rychleschnoucí. Na výběr jsou bójky pro trénink hloubkových disciplín i pro profesionální použití, které ocení jak školy freedivingu, tak i výkonnější freediveři. Bójky musí mít dostatečný vztlak kvůli bezpečnosti i pro eliminaci ztráty energie při disciplíně free immersion (přitahování se po laně).

Užitnou hodnotu výrazně zvyšují speciální duše IT do bójí, jejichž materiál je daleko pevnější a odolnější než doposud používané automobilové duše, mají větší objem a tedy i vztlak, což zaručuje větší stabilitu bójky na hladině, díky použitým materiálům jsou navíc odolnější proti proděravění, opotřebení i proti vlivům prostředí. Snadno se s nimi manipuluje ve smyslu nafouknutí a vyfouknutí bójek, lehká je také jejich údržba. K bójkám můžete pořídit také další příslušenství, jako jsou duše, lana či karabiny.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..