14 důvodů, proč nezanevřít na chilli

StockSnap / Pixabay

Zbožňována a nenáviděná…řeč je o chilli papričce, jejíž konzumací se derou slzy do očí a dech se zastavuje. Názory na tuto pálivou krasavici se různí. Zatímco někteří se její pálivé zbrani s názvem kapsaicin vyhýbají, jiní pálivou chuť sami vyhledávají. Přes rozporuplné názory na chuť chilli papričky existují průzkumy a studie, které jednoznačně mluví v její prospěch. I my pro vás máme hned 14 důvodů, proč nezanevřít na chilli.

 1. Chilli paprička je plná vitamínů a minerálů

Kdo si myslí, že hlavním účinkem chilli papričky je jen neskonalá pálivost v ústech, je na omylu. Krom pálivosti chilli paprička obsahuje i spoustu vitamínů a minerálů, které příznivě ovlivňují lidské zdraví. V chilli papričkách najdete kapsaicin, který je zodpovědný za ono pověstné pálení. Dále vitamín A, B, C, E, betakaroten, flavonoidy, draslík, vápník a další minerály.

 1. Chilli bojuje proti rakovině

Mnohé studie poukázaly na skutečnost, že chilli může být velice dobrý bojovníkem proti rakovině. V nich účinná látka kapsaicin napadá energetické centrum nádorových buněk. Podle odborníků se má právě tato látka stát důležitou součástí léků proti rakovině.

 1. Chilli funguje jako přírodní antibiotikum

Protože chilli paprička obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů, dokáže dobře bojovat s nachlazením, v dobrém ovlivňuje imunitní systém a metabolismus. Věděli jste, že chilli funguje jako přírodní antibiotikum? Jeho pravidelná konzumace vám zvýší odolnost proti bakteriím způsobující chřipku a nachlazení.

 1. Má analgetické účinky

Chilli je známé i pro svůj analgetický účinek. Jeho hlavní složka – kapsaicin mírní bolest tím,že blokuje její přenášení mezi nervy a mozkem. Při lokálním užití chilli tlumí bolest hlavy, zubů i bolest v krku. Tak se zdá, že mít jednu-dvě chilli papričky ve své přírodní lékárničce se vyplatí.

 1. Bojuje s rýmou a nachlazením

Dosud byl pro chřipku a nachlazení doporučován zejména zázvor s citrónem. Dnes se však sází i na další účinky přírodních léčiv, zejména pak na chilli. Toto ostré koření se doporučuje do jídelníčku zařadit vždy, když na nás leze bacil. Chilli prohřeje tělo, podpoří pocení a uvolní ucpaný noc.

 1. Chilli paprička přispívá k dobré funkci srdce

Chilli papričky upravují hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Když je sníme, dodáme našemu tělu adrenalin, celé naše tělo se prokrví a prohřeje, což pozitivně působí na činnost srdce. Ne nadarmo jsou chilli papričky známé v boji proti kardiovaskulárnímu onemocnění. Jejich pravidelná konzumace může být prevencí infarktu.

 1. Posiluje imunitu

Kdo by to byl řekl, že krom citrónu na imunitu zabírá také pálivá paprička? Ano chilli je známé svým obsahem vitamínu C, pokud tedy chcete posílit svou imunitu, dopřávejte si této pálivé pochoutky pravidelně a chřipkové období pro vás bude jednou velkou neznámou.

 1. Bojuje proti osteoporóze

Osteoporóza – onemocnění kostí, které vede ke ztrátě jejich pevnosti, trápí stále více lidí. Její prevencí může být krom jiného i konzumace chilli papričky. Zařaďte ji do svého jídelníčku všude tam, kde se pálivá chuť bude hodit a užívejte si zdravých a pevných kostí.

 1. Upravuje trávení

Chilli paprička a v ní obsažený kapsaicin má příznivý vliv na činnost žaludečních šťáv, proto ovlivňuje trávení a přispívá chuti k jídlu. Chilli paprička může být vynikající prevencí žaludečních vředů. Ale pozor! Pokud žaludeční vředy už máte, může chilli žaludek spíše podráždit než vyléčit.

 1. Pomáhá při hubnutí

Už dlouhou dobu marně bojujete s kilogramy navíc? Co do boje zapojit i chilli papričku? Kapsaicin nejenže tělo prohřeje, také aktivuje spalování kalorií a tuků, upraví trávení a zrychlí metabolismus. To všechno se pak podepíše na snížení vaší váhy. Zejména pokud chilli budete jíst pravidelně.

 1. Působí jako afrodiziakum

Jahody, kaviár, čokoláda…to vše jsou známá přírodní afrodiziaka, která uvolní napětí a podpoří dobrou náladu. Bez obav mezi ně můžeme zařadit i chilli – pálivou pochoutku, na kterou nedáme dopustit.   Konzumace chilli uvolní endorfiny, které fungují jako hormony štěstí. Chilli taktéž podporuje mužskou potenci a chuť na sex.

 1. Je nenahraditelným kořením v kuchyni

Chilli pro kulinářské účely používali již naši pra předci. Dnes se toto koření dostalo na vrchol oblíbenosti. Je součástí mnoha světových kuchyní a sbírku koření bez přítomnosti chilli si doma ani neumíme představit neboť špetka tohoto pálivého koření dokáže změnit chuť každého jídla.

 1. Vypěstovat si ji můžete doma

Jedním z důvodů, proč nezanevřít na chilli je i skutečnost, že si tuto rostlinu můžeme doma sami vypěstovat. I přesto, že je chilli původně exotickou rostlinou, dobře se jí daří i v našich podmínkách.

 1. Chilli v kosmetice

Věděli jste, že se chilli přidává i do kosmetiky? Zejména do rtěnek, ve kterých efektivně zvětšuje rty dam a slečen, které tuto kosmetiku používají.

Chilli shop: http://eshop.thechillidoctor.cz/

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..