Výkup aut za hotové – 7 tipů, jak najít vhodný autobazar

Autobazarů, které se specializují na výkup aut za hotové, je dnes v Česku poměrně dost, od zavedených firem až po malé prodejce. Pro zákazníky je mnohem bezpečnější prodávat a kupovat přes autobazary než přes inzeráty, a tak se firmy vzájemně předhánějí v benefitech. Vytipovat ten správný autobazar proto není vždy jednoduché. Pokud se však zaměříte na několik základních otázek, výběr se vám velice ulehčí.

1. Ocení vaše auto už podle základních informací?

Většina firem je schopna vaše auto přibližně ocenit už při první konzultaci, při které jim poskytnete základní údaje – typ auta, stáří a najeté kilometry. Závěrečná navrhovaná cena, pokud jim auto budete chtít prodat, se samozřejmě bude o něco lišit, ale pokud uvedete všechny informace pravdivě, takovýto nástřel by měl být poměrně přesný. Díky tomu si budete moci udělat přibližnou představu ještě dříve, než se skutečně rozhodnete auto prodat.

2. Jak dlouho se vámi zvolená firma výkupem aut zabývá a jakou má pověst?

Jen velmi málo lidí svěří své auto firmě, která je na trhu teprve chvíli. Není proto úplně od věci podívat se, kdy byla firma založena, což se dá zjistit z obchodního rejstříku, případně si pročíst recenze od dřívějších zákazníků, které jsou mnohdy klíčovým vodítkem. Důrazně se doporučuje přečíst si rovněž i výsledky inspekcí, které mnohdy odhalí případné podvody.

3. Jak pečliví jsou v diagnostice?

Na provedení diagnostiky se dá kvalita služeb docela snadno poznat. Firmy, které o vaše auto opravdu stojí a chtějí vám nabídnout férovou cenu, si dají záležet, aby prověřily vše do co možná největších detailů. Záleží samozřejmě také na úrovni vybavení, které mají k dispozici, ale kvalitní diagnostika se dá provést i bez něj. Posoudit kvalitu a zájem můžete i z toho, jestli technik vezme auto na testovací jízdu nebo jestli se vyptává na detaily.

4. Přebírají záruku za stav vozu?

Kvalitní a zavedené autobazary ručí svým zákazníkům za technický stav vozu od chvíle, kdy je podepsána kupní smlouva. To znamená, že jakmile potvrdíte svým podpisem prodej, nemusíte se už vůbec starat o to, v jakém stavu vůz je. Veškerá odpovědnost přechází na firmu. Nemusíte se tak při nákupu dalšího vozu od stejné firmy obávat toho, že bude mít neodhalitelné závady, protože taková auta odmítají.

6. Vyřídí za vás administrativu?

Vyplňování listin na úřadech je jeden z důvodů, proč lidé radši prodávají auta právě v bazarech. Solidní prodejce totiž veškeré dokumenty vyřídí za vás. Vás tak nečekají hodiny stání na úřadech, jako je tomu v případě, kdy prodáváte auto jinému člověku na inzerát. Převod auta je navíc administrativně náročná záležitost. Pokud to tedy firma převezme za vás, máte o velkou starost méně.

7. Nabídnou vám platbu v hotovosti?

Mnozí si pod možností výkupu auta za hotové představují, že budou mít při odchodu v peněžence mnohem více bankovek, než když přicházeli. To nemusí být vždy pravda. Mnohé autobazary v dnešní době peníze přímo na ruku dokonce nevyplácejí vůbec a vše řeší bezhotovostním převodem. Pokud tedy chcete opravdu dostat peníze na ruku, měli byste si ověřit, jestli to vámi zvolený prodejce umožňuje.

Při výběru autobazaru, ať už máte v plánu auto koupit nebo prodat, se snažte zjistit o dané firmě co nejvíce dostupných informací. Kromě zákonných listin, které jsou snadno dostupné na internetu, si pročtěte výsledky různých průzkumů a kontrol a v neposlední řadě recenze dalších lidí. Rádi se seznámíme i s vašimi zkušenostmi s prodejem aut. Dejte nám vědět, s kým jste byli nejspokojenější!

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..