Umíte poznat kvalitní palivové dřevo?

Stones / Pixabay

Rozhodovat se při nákupu tohoto materiálu jen podle ceny se obvykle nevyplatí. My vám však ukážeme, jak poznat, že jste se stali obětí neseriózních prodejců. Díky našemu návodu nakoupíte letos palivové dříví na jedničku a bez zbytečných starostí.

Pro pořízení zásob na zimu je právě teď nejvhodnější období. Vždyť léto bývá ve znamení hojných akcí a slev. Naopak s příchodem topné sezóny se ceny zvedají (a neplatí to jen o dřevu, ale třeba i o uhlí) a tím nejhorším nápadem je dokupování zásob v průběhu topné sezóny.

Jak by mělo vypadat kvalitní dřevo na otop?

Dobře hoří a nesyčí – to jsou základní poznávací znamení dobře uleželého materiálu. Syčení značí, že ve dřevě ještě zbylo příliš mnoho vody, která se vypařuje a v podstatě brání okamžitému předávání tepla. Díky tomu se také rychleji zanáší komín a dřevo tzv. dehtuje.

Ovšem pozor, dobré není ani přesušení. Při přikládání se vám tak dřevo v žádném případě nesmí rozpadat v ruce. Posledním poznávacím znamením je větší množství popela nebo dokonce přítomnost velkých, neprohořelých kusů dřeva.

Kde a jak dřevo skladovat?

Někdy však není na vině samotný prodej palivového dřeva, nýbrž to, v jakých podmínkách tento materiál přechováváme. Ideální je uskladnění zásob na zimu pod střechou, ale dobře poslouží i nepromokavá plachta. Ta však nesmí na místě zůstat po celou dobu. Vždy, když je to možné, plachtu odstraňte a nechte slunce, aby pracovalo za vás. Jinak se dřevo snadno zapaří a v jeho struktuře dojde k růstu nežádoucí hniloby a plísní.

Jaké dřevo si vybrat?

Určitě jste zaznamenali, že k dispozici je zpravidla tzv. tvrdé a měkké palivové dřevo. Ovšem ať už se rozhodujete podle ceny nebo podle délky hoření, nikdy není dobré vsadit jen na jeden druh. I když tvrdé dřevo déle hoří, nedovede rozpálit ohniště tak rychle jako dřevo měkké. Chcete ideální poměr? Pak si pořiďte vždy jeden díl měkkého dřeva a tři díly tvrdého. To omezí vaše návštěvy sklepa na minimum a zároveň nebudete muset příliš dlouho čekat na tolik žádané teplo.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..