Stavební chemie – šetřit se nevyplácí

Lepidla, stěrky, tmely, potěry a jiné. Tyto výrobky bývají souhrnně nazývány jako stavební chemie a v moderním stavitelství se s nimi setkáváme na každém kroku. Přestože ve finále nejsou příliš vidět, jejich vliv na výslednou kvalitu celého díla je naprosto zásadní.

S nástupem moderních a kvalitních materiálů je kladen velký důraz na kvalitu provedení a dodržování správného technologického postupu. Ten je podmínkou pro bezchybnou funkci a trvanlivost zhotovované stavební části.

Typickým příkladem použití stavební chemie můžou být např. koupelny a terasy – tedy místa, kde je povrch neustále vystavován vlhkosti, potažmo i změnám teplot a jiným klimatickým vlivům.

Při realizaci zakázek, kde má stavební chemie své místo, je dobré volit vždy systémové řešení od jednoho výrobce. Vyhnete se tak improvizaci a nejistému výsledku.

Na izolaci proti vlhkosti se používají různé izolační materiály. Ať už ve formě plastových  fólií či asfaltových pásů nebo třeba stěrek, které se s oblibou využívají např. právě v koupelnách. Jejich úkolem je zabránit vnikání odstřikující nebo srážkové vodě v pronikání do konstrukce. Jak známo, vlhkost konstrukci citelně degraduje, proto je důkladná hydroizolace v takto kritických místech zásadní.

Stavební lepidla se používají na spojení nejrůznějších materiálů. Pro každý materiál je nutno použít k tomu určené lepidlo. Liší se přirozeně jak svým složením, dobou zpracovatelnosti, tak i výslednou pevností.

Při výběru vhodné spárovací hmoty je nejdůležitější zaměřit se na to, pro jaký obklad hmotu použijeme a zejména jaké bude její zatížení. Je potřeba brát v potaz to, zda jde o interiér –  v tom případě postačí běžná, avšak kvalitní spárovací hmota, pokud jde o místa vystavená vlhku s rizikem růstu plísní, vystavené povětrnosti apod., jsou nejlepší vysoce kvalitní flexibilní spárovací hmoty.

Stavební chemie

diggersstory / Pixabay

 

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..