Poradíme, jak se postarat o svůj neopren

Vodní radovánky jsou zábava pro mnoho z nás, ať už se jedná o aktivity jako je surf, paddleboard, wakeboard nebo potápění, je neopren jasnou variantou, jak se správně obléknout.

Neopren není příliš levná záležitost, je vyroben z polymerovaného kaučuku, jehož základní složkou bývá tzv. chloropren. Jedná se taktéž o velice pružný materiál. Pokud si chcete tento kus svého oblečení udržet v neustálé čistotě, ale také udržet jeho vlastnosti, musíte se o něj pečlivě starat.

Aby vám byl neopren užitečný, musí vám přesně sedět, jedná se o kus oblečení, které je dělané přesně na tělo, nemůžete ho tedy nosit jako tričko, které máte o několik čísel větší, jen aby se vám v něm dobře spalo.

Jaké jsou zásady pro zachování neoprenu v co nejlepší kondici?

Oblékání

Mezi nejdůležitější, co si musí každý pamatovat, aby se o neopren řádně staral je správné oblékání a svlékání, ať to zní sebevíc banálně, je to velice důležité. Neopren nikdy nemůžete silou natahovat a stahovat z těla, abyste napínali materiál, akorát ho poškodíte, vždy musíte postupovat podle jednotlivých částí vašeho těla.

Při oblékání máte první záchytný bod v pase, zde se při oblékání zastavte a zkontrolujte, zda vám neoprenový oblek přesně sedí po celé délce nohou, konkrétně tedy v oblasti kolen, kde potřebujete být nejvíce obratní, dále vám musí přesně sedět v rozkroku.

Posléze oblékáte neopren výše, dalším záchytným bodem jsou lokty a krk. Oblékání neoprenu je složitější, pokud máte mokré tělo, o to větší trpělivost budete potřebovat, až ho budete svlékat. Opět platí, abyste se nesnažili využít sílu.

Opláchnutí

Po každém použití se doporučuje neopren opláchnout čistou a vlažnou vodou, obzvláště pokud je neopren součástí výbavy na dovolenou k moři, slaná voda můžete materiál neoprenu dostatečně poškodit.

Při mytí je dobré mít neopren vždy naruby, abyste opláchli i místa, kde se potíte. Jednou za čas je také dobré neopren ošetřit přípravky, které jsou k tomu určené. Voda je skvělý pomocník, ale všechny nečistoty a bakterie schované v neoprenu neodstraní.

Usušení

Nikdy nedávejte neopren sušit za pomoci kolíčků, kromě otlačených míst, které už nedostanete dolů, neboť neopren se nežehlí, tak se vám také vytahá. Dejte raději přednost volnému prostoru, kde ho jednoduše přehnete nebo jen položíte, aby profoukl.

Nikdy nedávejte neopren na přímé sluneční paprsky, ani na chviličku, mohlo by dojít k vážnému poškození materiálu.

Kontrola neoprenu

Neopren musíte také často kontrolovat, neboť se může stát, že se škrábnete o něco ostrého ve vodě, nezaregistrujete to, ale neopren se vám protrhne, je důležité zareagovat dříve, než se trhlina příliš otevře.

Kromě běžné údržby neoprenu v době používání je také důležité, abyste ho řádně uložili během zimy, aby se nepoškodil. Čím méně bude neopren složený, tím lépe, pokud máte tedy prostor, položte ho po celé délce. Neopren musí být vždy uložen na suchém místě. Další rady, jak vybrat neopren a tipy pro péči najdete na stránkách blog.mysticstore.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..